Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Могат ли все пак парите да купят здраве?

Ключови думи:
Учените са категорични – да си беден е вредно за здравето. Липсата на пари влияе негативно не само върху банковата сметка, но и върху общото здравословно състояние, пише вестник „Дейли експрес“, позовавайки се на американско изследване, цитиран от tialoto.bg.

Постоянният стрес от липсата на достатъчно финансови средства при индивиди с по-нисък социален статус претоварва имунната система и може да я подтикне да атакува тялото, причинявайки възпалителни процеси.

Изследването може да обясни защо по-богатите хора имат тенденцията да живеят по-дълго, докато сред по-бедните процентът на сърдечносъдови болести и диабет е доста по-висок.

Авторите на настоящото проучване от университета „Дюк“ са установили, че социалният статус влияе върху включването и изключването на гени в имунната система. За целта на изследването са направени експерименти с макаци резус. Представителите на вида са близки сродници на човека и изучаването им дава насоки за влиянието на социалния статус и върху здравето на хората.

В експериментите са участвали 45 женски маймуни, които не са имали родствена връзка и никога не са се срещали. Те са били поставяни една по една в нови социални групи, като въведените първи са били с по-висок социален статус от последните. За да изследват как социалното положение влияе върху здравето, специалистите са наблюдавали активността на 9000 гена в имунните клетки.

Изследователите са открили различия в активността на над 1600 гена при най-високопоставените и най-нископоставените маймуни. Различията са били особено ясно изразени в активността на естествените клетки-убийци – белите кръвни клетки, които са първата защитна линия при инфекции.

Въпросните клетки са се оказали по-активни при по-високопоставените маймуни, осигурявайки им по-добра защита срещу вируси. При по-нископоставените женски е била наблюдавана по-силна имунна реакция, довела до претоварване на имунната система и до по-неблагоприятни възпалителни процеси.

„Силният имунен отговор може да бъде животоспасяващ при наличието на инфекциозни агенти. Същият механизъм за самозащита обаче може да навреди, когато не се контролира правилно“, обясняват изследователите. Специалистите са установили също, че когато социалният статус се подобри, ефектът върху имунната система се променя към благоприятен.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Остър сблъсък между Гечев и Хампарцумян за референдума Финансистът се притеснява от евентуална диктатура в страната Катастрофа край Руен: Трима са в болница За щастие няма непосредствена опасност за живота на пострадалите
Инцидент в несебърско село 59-годишен мъж е с контузия от ПТП Къща горя край морето Криминално проявен запали огън в мазе и направи беля
70-годишен мъж от Бургаска област помете пловдивчанка Шофьорът блъсна жената в Слънчев бряг Полицията в Карнобат разплете нагла кражба Криминално проявен сви пари от възрастен мъж
Млад бандит сви 290 лева на монети, но малко след това... Апашът се озова с белезници Ченгета с голяма находка при обиск в Слънчев бряг Иззеха около 200 грама канабис
Сериозно земетресение до България Разтресе се град в Румъния Тръмп подписва знаков указ Президентът на САЩ с показателен ход
Празник е! Могат да почерпят... Хората с имена Герана, Герасим, Герда, Герман, Геро, Искра и Искрен имат хубав повод за почерпка Сензация в "Капките" Всички участници ще са финалисти този сезон