Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Поколението, което смята всичко в интернет за истина

Притеснявам се за нашите деца, защото те живеят в свят на рушащо се доверие, на което изглеждат неспособни да устоят
Ключови думи:
Говорих си тези дни с дъщеря ми - няма да уточнявам как се казва, достатъчно е да кажем, че тя е представител на виртуалното поколение, което получава повечето си развлечения и информация от мрежата. Разговорът засегна глобалното затопляне, екологията и замърсяването на храните.

Въпросът беше, че дъщеря ми знаеше някои факти. Или поне смяташе, че знае такива.

Накратко, тези така наречени "факти", които тя беше открила онлайн, бяха изложени не само като огромни и супер значими, но и "потиснати от масовите медии".

Според нея всеки, който е наясно с тези "истини", е принуден да ги игнорира в интерес на властите. Обясних й, че имам някакъв скромен опит в журналистиката и новинарските медии, и че подобен сценарий, в който тя вярваше, изглежда изключително малко вероятен.

Идеята, че новинарските медии като цяло колективно биха отказали да пишат за нещо, защото то е неудобно на правителството, просто беше лишена от смисъл - не на последно място заради конкуренцията, търсенето на статус и потенциала за печалба.

Да, фактите биха могли да бъдат заглушени, но не и заради таен сговор между редакторите на Daily Mail, Guardian и Today. Те нямат особено много общо помежду си и само биха спечелили, ако отразят важен и значим сюжет.

Чаках като глупачка тя да промени мнението си. Нищо подобно не се случи, даже стана точно обратното.

Тя ми се разсърди и на практика ме обвини, че смятам, че знам всичко. Убеждението ѝ, че има международна конспирация между медиите да се потискат и заглушават неудобни факти, не се промени ни най-малко.

Това, естествено, би могло да не е от особено значение. Или пък би могло да означава много.

Както се оказа, на следващия ден попаднах на статия в New York Times, озаглавена "Как интернет отпуска хватката си върху истината" - много уместно и навременно описание на обществото, съществуващо "след ерата на фактите".

Авторът твърди, че съществуваме във все по-малки "фактови мехури", тоест сами избираме да следваме източници на информация, които просто подкрепят нашите собствени възгледи.

В тези информационни условия децата са забележително лековерни, но и затворени за реалността. Можете да им кажете, че човек слиза през комина, облечен в червен костюм, за да им донесе коледните подаръци, и те охотно ще ви повярват.

От друга страна, можете да им изтъкнете факта, че луната всъщност не е направена от зелено сирене и те ще ви нарекат безсрамен лъжец.

Това объркване по отношение на истината обикновено започва да изчезва, когато децата пораснат и видят, че има не само факти, които съществуват черно на бяло, но и колективно прието познание, което е трудно за доказване, но все пак трябва да се приема на доверие.

Идеята, че Земята е (приблизително) сферична и се върти около слънцето, е до голяма степен приета от всички, но малцина разбират науката, която го доказва.

Това се приема на вяра, като голяма част от утвърдените ни запаси от познания.

Изведнъж осъзнах, докато спорех с дъщеря ми, че колективните запаси от надеждно познание намаляват, въпреки така наречената "информационна революция".

Възрастните, подобно на децата, са склонни да вярват на ирационални неща, а интернет се е превърнал в огромен инструмент за реализиране и затвърждаване на тази тенденция.

Притеснявам се за нашите деца, защото те живеят в свят на рушащо се доверие, на което изглеждат неспособни да устоят.

Университетите все повече угаждат на клиентите, които си плащат, вместо да преподават критично мислене, а познанието придобива характера на възможна, индивидуална екстра, избрана от гама от готови мнения.

С това се обричаме да мислим като деца през целия си живот. И както отбелязва Уилям Голдинг в "Повелителят на мухите" - оставени сами, децата могат наистина да бъдат много жестоки.
1
Коментара по темата
1.
или...
13.11.2016 18:53:15
Или поколението, което търси истинaтa, че пък е вероятно е дa я нaмери!!! Поколението, което не блее сляпо подир стaрите овни!
Мдaa, не беше добрa идея дa имa толковa информaция и възможности зa комуникaция, нaли?! Зaпичвa човек дa нaмирa и потвърждaвa рaзни подозрения свои, че нaпример може дa мисли и сaмостоятелно, че не му трябвa господaр, че може и сaм дa произвеждa...ВСИЧКО вaжно зa оцелявaне и нямa зaщо дa плaщa нa други, че не сме сaми, че не сме висшa рaсa...и т.н. простички нещa...
  Добави Коментар
11 неща, които емоционално зрелите жени НЕ толерират във връзка Ето кои са те  Какво се случва с тялото ни, ако спрем да правим секс Ако сме сексуално активни, със сигурност ще усетим много разлики, ако попаднем в "сух" период
Момичета, пазете се - това са най-мистериозните мъжки зодии във връзките Ето кои са те  Рецепта за солен кекс с шунка и краставички Идеален за закуска, пътуване или пикник
7 златни правила за ефективно и дълготрайно отслабване Ако не искате да се тормозите с тежки и ограничаващи диети, спазвайте тези правила Издирват я под дърво и камък, а тя инвестирала в луксозни вили и апартаменти в Дубай Информацията е от изтекли данни от поземления и кадастрален план на емирството
Диетолог посочи най-голямата заблуда за хляба Диетологът обясни защо едно старо схващане всъщност вреди на здравето ни Ученици от СУ “Н. Й. Вапцаров” в Приморско с първи открит урок по шахмат Шахматът е любима моя игра, която учи всеки играч да мисли логически и да се справя с определена ситуация, каза кметът Иван Гайков
Морско пътешествие до КТК „Ченгене скеле“ очаква децата на 1 юни Денят на детето ще е вълнуващ и с арт работилницата на Усмихнати 8смици на открито БСП на среща с КНСБ: Зелената сделка трябва да бъде изцяло ревизирана Тридесет и седем пъти внасяхме предложението за механизма за минималната работна заплата, преди той да бъде приет, припомни инж. Петър Кънев
Рядко застраховаме дома си, колата ни е по-важна Ние сме с най-нисък процент застраховани домове в Европа Чували ли сте за това изчезнало село? Било е единственото у нас, което... To е споменато в османски регистри от 1623 – 1625 и 1635 – 1637 година с по 2 християнски домакинства