Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кенгуру албинос носи късмет на Бургас, баровци наддават за уникалното животинче

Все още не се знае полът на бебето, защото се крие в майчината торбичка
Ключови думи: кенгуру, албинос, зоопарк, редки екземпляри, животни, бургас
Бебе кенгуру албинос е най-новото попълнение на зоопарк “Бургас” и е неговият талисман. То е единственото, което се ражда на българска земя. Бебето е скално кенгуру от вида балаби - по-малкият роднина на австралийското кенгуру, което живее в Нова Гвинея и на остров Тасмания.

“Раждането на бялото кенгуру е прецедент за страната, а според много от нашите посетители появата на бяло животинче албинос е добра поличба. Не само за парка, но и за Бургас”, казва собственикът на зоокъта Кръстю Дъбов.

Той признава, че вече е получил оферти за продажбата на рядкото животинче, но отказал на всички. Малкото още се крие в торбичката на майката си, затова никой не може да каже какъв е полът му.

Снежанка с малкото си пред къщата на кенгурата

“Нямам точни данни откога е в торбичката. Първо се показа една главичка с нежна розова кожичка. Едва преди няколко дни видяхме, че бебето вече е с бяла главичка и червени очички, също като майка си Снежанка. Кръстихме я така, защото пристигна при нас точно по Коледа и е чисто бяла”, обяснява Дъбов.

Докато чакат малкото кенгуру да се покаже, от зоопарка вече мислят за име на талисманчето. Дори умуват дали да не обявят конкурс. Новороденото кенгуру е плод на любовта между майката Снежанка и таткото Валентин. Той е сиво скално кенгуру балаби. Вальо е в бургаския зоопарк от 3 г., а миналата година от Чехия пристигнала Снежанка.

В зоопарка има 600 животни, от тях 26 вида са само пауните.

“С Валентин веднага се харесаха. Кога точно е заченато малкото, не знаем. При този вид имаме извънутробен процес. Женското ражда малкото си с размер на червейче - около 3 см, което пропълзява в торбичката и там започва да се развива. След около 6 месеца - когато настъпи определено развитие, то излиза от торбичката и започва да води самостоятелен живот”, разказва Кръстю Дъбов, който е бивш учител по биология.

Преди около 15 г. той купува терен край минно село Черно море (сега квартал на Бургас) и създава овощна градина. Намеренията му са да се занимава със земеделие, но разбира, че това не е неговото призвание.

Решава да отглежда пауни и монтира няколко клетки в центъра на овощната гардина. Не след дълго мястото се превръща в първата за региона ферма за пауни, която става и търсена туристическа дестинация. Бившият учител започва да разнообразява фауната и неусетно птичата ферма прераства в голям зоокомплекс. Днес той разполага с 600 животни, а само пауните са 26 вида.

Сред по-интересните са ему, африкански черен щраус и златен скункс “Изглежда точно като статуетката на “Господари на ефира”, но е истински. Доколкото знам, няма друг жив златен скункс в страната”, казва Дъбов.

Миещите мечки са сред най-любимите на децата, а платинените лисици - сред най-редките видове в Европа.

Бургаският зоопарк обменя информация с всички паркове в страната, даже и с някои от Европа.

“Правим замени, на нас ни предлагат животни. Съвсем скоро ще пристигне двойка бели вълци, ще има и други интересни животни”, обявява собственикът на зоологическата градина.

Тъй като животните си искат своето, а за тях се грижат двама работници плюс собственикът, зоологическата градина търси осиновители.

“Вече имаме няколко фирми, организации, детски градини, месопреработвателни предприятия, които осигуряват храната за избрано от тях животно. Така можем да отделяме пари за непрекъснати подобрения”, казва биологът. Идеята му е да регистрира мястото като зоопарк с необходимия лиценз.

Площите са затревени, за децата има място за игра - всичко е както в природата

“С помощта на община Бургас подготвяме документация за лицензиране на зоопарка, надявам се до идната пролет нещата да се случат”, казва Дъбов. Това, което отличава зоопарк “Бургас” от всички останали, е, че няма бетонни алеи. Площите са затревени, животните се ширят в просторни домове, около които има много зеленина. Всичко е така, както е в природата.

“Когато изграждаме структурата на зоопарка, не изкореняваме плодни дръвчета, а всичко правим под тях. Така се получава един приятен ефект - посетителите не само разглеждат животните, но по всяко време могат да протегнат ръка и да откъснат праскова, ябълка или череша. А ако искат, могат да си наберат и да си купят плод на цени на едро”, обяснява стопанинът.

Дъбов почерпил опит от западни ферми, в които посетителите сами си берат, теглят и плащат плодове и зеленчуци на определени места в градините.

“У нас по този начин няма как да стане, но посетителите ни сами избират плодовете, а после плащат на изхода”, допълва Дъбов. След като зоопаркът получи лиценз, в него ще има и диви котки и маймуни, обещава биологът.

източник: 24 часа
15
Коментара по темата
15.
Веси
17.10.2016 06:54:30
Преди да коментирате прочетете статията!!!!!!!Частен зоопарк в мина Черно Море,а до колкото знам мина Черно море е квартал на Бугас.
14.
Ццц
16.10.2016 19:52:06
Човекът направил нещо смислено,колко са такива зоопаркове в България! Обаче безмозъчните простаци се надпреварват кой по-просташки и неграмотен коментар да напише...Жалки и гнусни влечуги!
13.
do 6
16.10.2016 17:53:36
mina 4erno more
12.
Prezidenta
16.10.2016 14:59:10
Аз мойто кенгуру го купих за 500 лева на 3 месеца. Само с картофи не става трябва и лук(пресен).
Златина от мината и приятелката и Петя от изгрев го сготвиха.
11.
zoo
16.10.2016 13:53:34
Това е частен парк в кв. Черно море, бившето минно селище
10.
666
16.10.2016 12:19:35
Давам 500 за тва нещо ще стане супер на яхния с картофи
9.
minata
16.10.2016 11:46:41
V minata jivee nai-golqmata K..rva na Burgas Zlatina i priqtelkata i Petq ot izgrev
8.
http://www.peticiq.com/157481
16.10.2016 11:42:06
az jiveq v Burgas ot 30 godini tyk zoopark ne sum vidql da ima nito sum chyval znam samo v Aitos ime
7.
Радо Рекета
16.10.2016 11:26:48
Tui malkoto kenguru kakto sa e podalo ot maika si ej taj moia hui sa podawa ot gaza na Deian Ton4ef Kambanata
6.
maloumen flagman
16.10.2016 10:56:04
Някой да ме светне къде има зоопарк в Бургас ,ако вие мислите че Айтос е Бургас жестоко грешите
5.
Podkrepete podpishete !!!
16.10.2016 10:55:38
http://www.peticiq.com/157481
4.
Бс
16.10.2016 10:55:00
Да , дайте някакви координати за мястото.
3.
карнобат
16.10.2016 10:51:42
Зоопарка е в Бургас . Кв.Мина Черно море,идеално място за малките.
2.
d
16.10.2016 10:44:33
kade si namira tozi zoopark?
1.
Burgas ama drykpat
16.10.2016 10:43:27
V Burgas nqma zoopark tova e Aitos
  Добави Коментар
Жена измами германски гражданин с 60 000 евро за фиктивен имот край морето Схемата е била свързана с несъществуваща къща в балчишкото село Оброчище и обещания за съвместен живот в България Домейните на най-големите български торент тракери са конфискувани при международна операция Акцията е проведена с участието на Европол ГДБОП и американски служби по съдебна заповед от САЩ
Община Царево подготвя нови общински жилища за хора в затруднение и специалисти Инициативата цели социална подкрепа и привличане на кадри в здравеопазването, образованието и социалните услуги „Сънувам морето“ открива културната 2026 година в БХГ „Петко Задгорски“ Първата изложба за годината в Бургаската художествена галерия съчетава визуално изкуство, музика, лекции и арт ателиета
Френският парламент премахва секса като "брачно задължение" Националното събрание одобри промени в Гражданския кодекс, които ясно изключват задължителните интимни отношения в брака ЕС подготвя 20-и пакет санкции срещу Русия Кая Калас обяви цел за въвеждане на новите мерки на 24 февруари с акцент върху морските услуги и енергийния сектор
България приема Белгия за Купа Дейвис на първия вътрешен клей корт у нас Пловдив е домакин на историческия тенис двубой на 7 и 8 февруари в зала „Колодрум" Консултациите при президента навлизат в решаваща фаза Илияна Йотова провежда разговори с ръководството на Сметната палата за избор на служебен министър-председател 
Илияна Йотова: Над век и половина българските читалища пазят паметта за миналото и отварят хоризонти за бъдещето  Държавният глава поздравява читалищните деятели по повод 170 години от учредяването на Съюза на народните читалища Русия преминава към нов модел на висше образование Няма да има степени бакалавър и магистър
Везенков наказа бившия си отбор Саша забоде 20 точки на Барса Църквата отбелязва много важен празник Отдава се почит на св. Василий Велики, св. Григорий Богослов и св. Йоан Златоуст