Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Главният нестинар на България: В Слънчев бряг има ментета, факири-огнеходци лъжат туристите

Като си в жаравата, не чуваш нищо, не виждаш, не чувстваш нищо, споделя той
Ключови думи:

Главният нестинар на България Михаил Георгиев предава щафетата на сина си Иван.  Най-добрите в нестинарския ритуал живеят в Ясна поляна.  Обясняват, че за да е хубава, жаравата се прави от дъб, пали се пет часа преди танца.

Не са доволни обаче, когато ги имитират. „В Слънчев бряг има ментета, а не нестинари. Мокрят краката в локви и влизат в огъня. Те са факири – огнеходци. Правят по една локва от всички страни на огъня и правят атракция за хората. Мокрят се в калта, а след това минават и така припечелват. Туристите се лъжат и ахкат – я, тоя влиза в огъня”, споделя с огорчение Михаил.

78-годишният Михаил Георгиев разказа пред камерата на Нова тв своята впечатляваща история.

„Като си в жаравата, не чуваш нищо, не виждаш, не чувстваш нищо. Никой не те подготвя в началото, всичко е проба и грешка. Крайниците изстиват преди танца. Главата трябва да се изпразни от съдържание, трябва да мислиш само за жаравата”, казва той.

И добавя с усмивка: „От огъня не ме е страх, страх ме е от водата, не влизам в море, река, язовир. Най-добър съм детския басейн.”

„Баба ми беше нестинарка, но дядо ми не й даваше да влиза в огъня. Тя превърна огнището у дома в жарава, прихвана я, влезе в нея и изгоря заедно с къщата”,
разказа Михаил.

Пет поколения от мъжете Георгиеви са нестинари. За пръв път Михаил влязъл в огъня, докато бил в пубертета. Синът му Иван днес продължава наследствената традиция и вероятно ще бъде избран за следващия главен нестинар на България.

„Синът ми е по-атрактивен от мен и по-интересен. Аз съм тромав, но единствен спирам в средата на огъня и стоя 10 секунди с иконата в ръка. Това впечатлява публиката”, споделя Михаил.

„Не съм богат, но преживявах добре. Играл съм на Тодор Живков и Цола Драгойчева, с Иван Славков съм пил уиски. Питаха ме как го правя, аз казах с много силно желание и много малко акъл. Опушихме Тодор Живков и чак ме арестуваха”, казва още Михаил.

Той обаче отказал да стане партиен член и режимът му попречил. „Не ми позволиха да се оженя за голямата си любов, не ме пуснаха да отида в Русия, не успях да се сдобия и с апартамент в Бургас, но не съжалявам”, казва Михаил Георгиев.
5
Коментара по темата
5.
32
03.07.2016 21:53:51
Коя е авторката/автора на тази лъжлива статия пълна с измислици?
4.
044d0
03.07.2016 21:05:15
АРЕСТУВАН Е НЕ ЗАЩОТО Е ОПУШИЛ ТОДОР ЖИВКОВ, А ЗАРАДИ ТОВА ЧЕ Е КАЗАЛ С "МНОГО МАЛКО АКЪЛ"

И СЪЩО ТАКА ПОНЕ ПРЕГЛЕДАЙТЕ КАКТО ТРЯБВА ИНТЕРВЮТО ОТ ТЕЛЕВИЗИЯТА, ОТ КОЯТО СТЕ ГО ОТКРАДНАЛИ, ЧЕ НЕ СА ФАКИРИ-ОГНЕХОДЦИ, А САМО ОГНЕХОДЦИ.

ПУСНЕТЕ СИ ЗАПИСА И ЩЕ ЧУЕТЕ - "ЦИРКАДЖИИ - ФАКИРИ"
3.
Като Българин
03.07.2016 19:56:24
Като Българин и най вече Европеец ме е срам от такива туземски навици. Простотии и си мислим че впечатляваме някои с тази простотия. И Германските туристи си мислят колко сме паднали. Вместо да се радваме на хубавите салати и време, ние сме тръгнали да гледаме как цигани се пържат на огън. Тъпотия!!!!!
Отчаяние!!!!
От хубаво никой не ходи по огън.
2.
стоян
03.07.2016 19:22:12
Не те пуснаха да отидеш в Русия защото там са триели Волга България 500 години.
Най големия враг на България е Русия. Пазете се!!!
Те са лукаво същества.
Те са много по големи приятели със Англия и Германия, за тях ние им крадем репутацията защото знаем че няма такова нешо като славяни и руски език --- всичко е българско. А те не искат да признаят.
1.
Кмета
03.07.2016 19:09:46
Браво момче! никога не играчи пред руснаци и комуности ---- те са най големите боклуци.
  Добави Коментар
Тайсън Фюри скърби след трагедията с хора от щаба на Джошуа Вълна от съпричастност към Антъни Какво да не правим в новогодишната нощ, ако искаме щастлива година Две популярни поверия, които обещават по-добра година, ако ги спазите
Владимир Кличко: Сърцето ми е с Антъни Джошуа Вълна от съболезнования към Ей Джей В името на Испания: Раул Гонсалес свали напрежението от Ямал Легендата не бърза да товари младока с прекалени изисквания
Медведев със смразяваща фраза за Зеленски "Трябва да се крие до края на живота си", твърди руският висш политик Созопол посреща 2026 под звездите с музика, шампанско и морска магия Морският град ще отброи последните секунди на 2025 година с празничен концерт, фойерверки, шампанско и традиционно Дунавско хоро под звъна на обновената часовникова кула.
Трент извършва огромно предателство? Твърдят, че го искат 3 гранда от Англия, Ливърпул не е сред тях Три зодии започват новата година с неочакван късмет Още в първите дни на януари ще усетят промяна, която ще им даде силно начало и увереност
Дженифър Лопес отказва да ходи на интимни срещи Попдивата се наслаждава на самостоятелния си живот и не търси нова връзка Какво ще се случи с пазара на недвижими имоти след Нова година "Ще има забавяне на темпа на ръст на цените, а през следващите 2-3 години се очаква той да бъде умерен", коментира председателят на УС на Националното сдружение на недвижими имоти Бочев
Звънът на джамалите ще събуди Сакар – Орешник посреща Новата година с древен ритуал Мъжете от тополовградското село ще облекат овчи кожи и ще обиколят домовете в първите часове на 2026 година, за да прогонят злото и да благословят новото начало. Жена блъсна мъж на пешеходна пътека пред куп полицаи Пострадалият е приет от спешна помощ със сериозна травма, но е в стабилно състояние