Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пресните картофи са витаминозна бомба! Не ги белете!

Ключови думи:
Ако слушате лекарите диетолози, няма да ви стане ясно дали картофите са вредни или полезни. Сигурно е обаче, че пресните картофи са доста по-полезни от старите.
В състава си картофите включват вода, нишесте, 0,9% захари, целулоза, мазнини и белтъчини, значително количество аминокиселини, минерални соли. И най-важното -  витамин С - едва 200-300 г. от зеленчука покриват дневната нужда от този витамин. Трябва обаче да се знае, че с времето нивата на витамини в картофите се понижават. Когато се съхраняват дълго време, при температура над 10 градуса, витамините в картофите снижават стойностите си. Този процес е неизбежен. Казано с други думи, в пресните ги има повече, отколкото в старите, пише "Марица".

В пресните пролетни картофи се съдържа значително по-високо количество витамин С, а от другите витамини по-силно представени са В1, РР, К... За сметка на това целулозата е едва 0.5%. В младите и пресни картофи токсичните химикали са по-малко, тъй като те просто не се обработват с такива.

А за  диетите и здравословния начин на живот не бива да забравяме, че картофът сам по себе си е нискокалоричен. Той съдържа едва 80 калории в 100 г. Това автоматично го прави храна, подходяща за хора с наднормено тегло, искащи да поддържат фигурата си. Зеленчукът има и още един плюс - има и изразен диуретичен ефект. Най-добре е да се варят - измити и необелени. По този начин съдържащият се витамин С се съхранява максимално, за сметка на калия, който се губи при подобна обработка. Когато се варят на пара, пък става обратното - калият се запазва, но витамин С е  сведен до минимум.

Ястията с пресни картофи не са толкова много и разнообразни, но за сметка на това са за мързеливи домакини. Не е нужно да ги белите при готвене, което определено спестява доста време. Дори напротив - картофените люспи са полезни. Люспите на един средно голям картоф предоставят половината от препоръчителните дневни дози от разтворими фибри, калий, желязо, фосфор, цинк и витамин С. Затова се препоръчва да се пекат, варят и пюрират необелени. След като старателно ги измиете, разбира се.

Втори след хляба

Картофите са култура, любима на българите. У нас от растителните храни те са на второ място по консумация, след хляба.

Първите европейски сведения за картофите  датират от 1537 г. от испанския конквистадор Кастелянос. Tогава тези зеленчуци са считани за нездравословна храна. Въпреки това днес съществуват над 1000 сорта картофи.

Лимон за ръцете

Неприятният ефект след беленето на пресни картофи - оцветяването на ръцете, може лесно да се отстрани с няколко лесни стъпки, съветват практични домакини. Първо натъркайте ръцете си с лимон, после направете пилинг със сода и накрая сложете подхранващ крем. Гарантирано ще имате бебешки ръце!
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок
Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение
Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г. Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“
Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания
Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда
Европейски лидери заминават за Киев на безпрецедентно посещение Ще продължим да увеличаваме подкрепата си за Украйна, единни са няколко държави в ЕС Пакистан започна военна операция срещу Индия Съседните страни водят боеве помежду си от три десетилетия насам