Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Изложба със 100-годишни снимки на Несебър скоро ще краси града на ЮНЕСКО

С новината бе сложен финал на официалното откриване на експозицията във фоайето на музея, наречена „Несебър през обектива на времето”
Ключови думи:
Изложба със снимки на Несебър на възраст над 100 години е възможно да бъде подредена скоро в града на ЮНЕСКО. Най-старите фотоси на полуострова и неговите църкви са запечатани от руския архитект П. Покришкин, който ги е завещал на Петербургския художествен институт и в момента се намират в архивите му. От името на кмета, г-н Николай Димитров, за мен е удоволствие да Ви съобщя, че община Несебър ще покани експерт от ИКОМОС  да отиде в руския град, за да заснеме тези най-стари фотоси.“ Тази новина поднесе на присъстващите  в музей „Старинен Несебър“ по повод 18 май – Международния ден на музеите, Златин Чаушев, началник-отдел на „Несебър – Световно наследство“ към община Несебър.  Той допълни, че изложба с тези стари фотоси на града на ЮНЕСКО би ни отвела още по-назад във времето и би обогатила познанията ни за Несебър и неговите старини.
С новината, поднесена от  Златин Чаушев бе сложен финал на официалното откриване на експозицията във фоайето на музея, наречена  „Несебър през обектива на времето”. Изложбата, която бе подбрана  и подредена прецизно от експертите в музея, съдържа близо 100 фотоса от миналото и съвремието на Несебър и ще може да бъде видяна и на 21 май, когато ще бъде отбелязан  с редица събития между 18 и 22 часа Европейската нощ на музеите.
„Решихме с колегите проявите по случай 18 май тази година да са посветени на 60-годишнината от обявяването на Несебър за град-музей, което се случва с постановление на Министерския съвет през 1956 г. Така че темата на нашата изложба – „Несебър през обектива на времето“ сама се наложи. Ескпозицията представя паметниците на Несебър в развитие и как те са се променяли в течение на целия XX век до ден днешен. Много от снимките са популярни, но има и такива, които се публикуват за първи път, защото те са от архива на Бургаския музей и от  архива на НИПК.“, сподели в словото си Петя Кияшкина, директор на музея.

Веднага след това започна представянето на книгата на доц. д-р Иван Ванев „По пътя на несебърските икони”  в Зала  1 от чл. кор. проф. д. изк.  Иванка Гергова. Тя сподели, че изданието е резултат от упорита и трудоемка работа, защото спецификата на  изследваните обекти изисква търсене в различни архиви, а всеки архив е остров на съкровищата, за които човек не подозира. Точно така се е случило и с автора Иван Ванев - той открива в личния фонд на известния учен Андрей Протич в Научния архив на БАН ценни фотографии на икони от Несебър, направени по поръчка на Народния археологически музей в София през 20-те години на XX век. В процеса на своята последователна и упорита работа авторът е проследил съдбата на най-значимите паметници на иконописта - от първоначалното им място в конкретните несебърски църкви до съвременните музейни сбирки. Някои икони обаче са безвъзвратно изчезнали и за тях данни няма.
В книгата, която авторът пише в продължение на 5 години, за първи път се систематизират всички достъпни данни чрез задълбочена работа в различни архиви. Основна цел на Иван Ванев е да идентифицира иконите от фотографиите, които изследва и в резултат паметниците са ситуирани според църквите, за които са били създадени. Събрани са ценни данни за това кой, кога, как е строил и престроявал всеки храм, какво е правено по време на реставрация. Благодарение на прецизното и задълбочено изследване на ценните фотографии е направен богат портрет на православен Несебър.
Темата за града на ЮНЕСКО и неговите светини продължи и в първата академична публична лекция, наречена „Опазването на несебърските църкви през първата половина на XX век“, която представи автора на гореспоменатата книга, доц. Иван Ванев от Института за изследване на изкуствата – БАН. Публиката научи интересна информация относно реставрационните намеси и укрепителни процеси в някои от несебърските църкви, бяха показани фотоси от първите разкопки в Несебър през 20-те години на XX век,  бяха представени фотокопия на съобщения за изнасяне на старини от града. Увлекателно, задълбочено с много любопитни подробности доц. Ванев прикова вниманието на присъстващите, а накрая раздаде и автографи.
Сред гостите, уважили празничните прояви в музей „Старинен Несебър“ бяха общинският съветник Петър Тодоров, кметът на Радва Андон Бакалов, общественици, представители на община Несебър, жители на града.
Събитията в музея продължават в съботната вечер – на 21 май. Тогава с проза, музика и филми ще бъде отбелязана Европейската нощ на музеите.  Входът за всички събития ще е свободен, а жителите и гостите на града, според своите предпочитания и вкусове, имат възможността да избират или пък да посетят повечето от проявите, които ще бъдат организирани  в Археологическия музей,  в църквата “Св. Йоан Кръстител” и в храма “Св. Параскева”.

Съботната вечер ще започне с представяне на книгата “Клубът на гъсоците” на Васил Стефанов - Слона, в зала 1 на музея от 18.30 часа. Археологическият музей ще е отворен до 22 часа, така че който не е имал възможност да се запознае с уникатите, подредени в изложбените му зали, може да го направи в съботната нощ.
От 20.30 часа в храма „Св. Йоан Кръстител“ започва концертът на струнен квартет „Вива“, в който ще звучат творби на Бах, Вивалди, Бочерини, Дворжак, Шуман, Щраус, Сен Санс, Брамс.
В църквата „Св. Параскева“ между 18 и 20 часа ценителите на киното могат да видят няколко прожекции на филми, популяризиращи културно-историческото наследство на България, спечелили награди и номинации на XII Международен фестивал на туристическия филм – България “На източния бряг на Европа”. Програмата ще започне с филма на Община Несебър “Месембрия Орфика – разказ за Несебър в ноти”,  спечелил награда за документален филм в категория “История и Култура”. 30 минути след него ще бъде преставена лентата  “Велико Търново – в сърцето на историята”, филм на Церевград Търнов ЕООД, който е с номинация за документален филм в категория “История и Култура”.В същата категория с номинация е и филмът на БНТ Пътешествие с тракийските царе”, който ще започне от 19 часа. Финал на събитието от 20 часа ще сложи филмът на Община Ловеч  “Паметта на реката”, който също е с номинация за документален филм в категория “История и Култура”.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Радев очаква от правителството и ЦИК да организират честни избори 2% разходи за отбрана вече не са достатъчни, каза президентът Откриха кокаин за 40 млн. паунда до кръчма И четиримата арестувани са шотландци
Авиокомпания ще плати 66 милиона долара глоба за измама на клиенти Това е австралийската Qantas Времето днес: Слънчево, но на тези места ще превали По Черноморието ще бъде предимно слънчево
Започва Светлата седмица С това се поставя завършек на великденския празничен цикъл Гергьовден е, 208 016 българи имат имен ден Вторият ден на Великден тази година съвпада и с Деня на храбростта и на Българската армия
Секс на изхвърлен на улицата диван Двойката се била отдала на любовни ласки, без да обръща внимание на минувачите Палавата Христиана от "Ергенът" стене и се съблича в ръцете на 10 мъже  Риалити героинята ги кара да лазят по земята
Отиде си актьор от филми с купища „Оскар“-и Бърнард Хил почина часове преди да се завърне на ТВ екрана със сериала „The Responder“, който трябва да се излъчи тази вечер по Би Би Си Забраниха на гаджето на Иво Карамански да пазарува Инфлуенсърката получила нареждане от майка му да не купува нищо за очакваното си четвърто дете
Сестрата на Маги от "Ергенът" се оказа голяма красавица Фаворитката на Алекс май не е бременна Башар Рахал закова колеги си с признание От един мой учител знам правилото: "Гледай да не те усетят, че играеш! Усетят ли те, си се провалил, споделя актьорът