Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кое е новото мнозинство в парламента и какво може да бутне кабинета на Бойко Борисов

Цветанов успява да намира резервни депутати, които да крепят правителството на Борисов, но това вече ще е много трудно
Ключови думи: Бойко Борисов, ГЕРБ, РБ, ПФ, БСП, ДПС, ДОСТ, Атака, БДЦ, Народен съюз, правителство, избори, парламент



С излизането на АБВ от властта управляващото мнозинство в парламента придоби нова форма. Това се затвърди окончателно след днешните две ключови гласувания – за смяната на министъра на труда и за ветото на президента.

Сметките показват, че без АБВ партньорите в управлението вече са малцинство. ГЕРБ (84 депутата), Патриотичният фронт (18) и управляващото крило в Реформаторския блок (13) са общо 115 – отчетливо под нужните за мнозинство 121.

Майсторът на динамичните мнозинства Цветан Цветанов обаче бързо успя да намери нови (и не съвсем нови) политически съратници. Към осемте депутати на Ковачки от групата на „Български демократичен център” днес се присъединиха и опозиционерите там, които са свързани с партията „Народен съюз” на Румен Йончев и Явор Хайтов. 14-те народни представители от парламентарната група гласуваха единно „за” новия министър и срещу ветото на президента.

Лидерът на „Народен съюз” Йончев коментира пред „Флагман”, че все още не бива да бъдат причислявани към мнозинството. Той каза, че позицията им е била принципна и отхвърли правилото, че от гласуването за министрите се определя кой е на власт и кой е в опозиция. Между прочем от АБВ днес също гласуваха „за” новия министър на труда Зорница Русинова. Това все пак може да се тълкува и като приемственост, както обясни депутатката Марияна Тодорова - понеже Русинова беше заместник-министър на подалия оставка Ивайло Калфин.

„Флагман” попита председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов - кое е новото управляващо мнозинство. Той явно изпита неудобство от въпроса и отговори: „Мисля, че ще бъде некоректно, ако започнем да изброяваме кои са политическите формации”.

Вчера Лютви Местан призова да не се надценява ролята на Патриотичния фронт, тъй като за падане на правителството при вот на недоверие са необходими 121 гласа. Той намекна, че те няма как да бъдат събрани, тъй като почти никой няма интерес от предсрочни избори. Това обаче е само едната страна на въпроса.

Пак вчера лидерът на ГЕРБ и премиер Бойко Борисов обясни на заседание на Министерския съвет, че „нямаме никакво морално или каквото и да е друго основание да се подвеждаме за предсрочни избори”. Повод за думите му бе изявление на финансовия министър Владислав Горанов за подобряването на икономическите показатели.
От финансова гледна точка изпълнителната власт действително се чувства комфортно и основания за оттегляне от управлението няма.

Това, което може да нанесе тежък удар на ГЕРБ, е, ако в парламента те започнат да зависят от гласове на партии като ДПС, ДОСТ, „Атака” или идеологическия опонент БСП. Това би поразило много сериозно имиджа на ГЕРБ, което Бойко Борисов едва ли би допуснал. Неслучайно той неведнъж е казвал, че ако Реформаторският блок се оттегли от властта, ще подаде оставка и ще предизвика избори. В този смисъл РБ легитимира дясната и проевропейска ориентация на управлението.

Другият казус е какво би се случило, ако от ПФ по някаква причина решат да оттеглят подкрепата си, каквато заплаха дойде покрай ветото на президента. 18-те гласа на фронта също няма как да бъдат заменени и би се стигнало до помощта на недопустимите за ГЕРБ политически формации. Затова от ГЕРБ и управляващото крило на РБ събориха ветото на президента, макар че бяха съгласни с него, под натиска на ПФ. Парадоксът е, че макар и националистически, гласовете на групата на Валери Симеонов и Красимир Каракачанов са важни за имиджа на мнозинството, което не може да си позволи да разчита на ДПС, ДОСТ или БСП.

Развръзката на сложния казус с плаващото мнозинство може да настъпи около президентските избори. Единият вариант е Бойко Борисов да реши да се кандидатира за държавен глава под натиска на определени фактори. Това ще доведе до трудно предвидима ситуация за парламента, правителството и за цялостната политическа обстановка, независимо какви ще са резултатите от вота.
Вторият вариант е Борисов да се почувства достатъчно силен и да поиска избори „2 в 1” наесен, за да сформира друго мнозинство в следващ парламент.
4
Коментара по темата
4.
do 3
19.05.2016 12:08:46
i drugata turska partiq e protivokonstitucionna navremeto bspeto gi pusna za da se koalira s nea i go praviha 20 godini hitreca dogan gi izpolzva napravi kinti i postroi masa jamii
3.
мдааа
18.05.2016 23:57:29
Правилно! Това е като приказката за нероден Петко.
И ако наистина съдът е независим и безпристрастен, то не трябва в никакъв случай да допуска регистрацията на ДОСТ!!! В противен случай ще лъснат за кой ли път продажните им игрички, но това е твърде опасно!!!
2.
nikolai
18.05.2016 21:54:58
sega ne moga da rasbera ili ne6to ne sam v 4as dokolkoto znam partiq dost v parlamenta ne sa6testvuva ima edin islqmist mestan otcepil se ot dps kakto primerno velizar en4ev ot pf za kakva partiq dost ide re4 mnogo stranno a i flagman ne sa edinstvenite qvno kopirat sofiiskite medii na peevski da spomenavat kato faktor partiq koqto na praktika ne sa6testvuva ne se znae dali vaobte 6te bade registrirana ot sada tai kato e i protivokonstitucionna
1.
Референдум 2016
18.05.2016 21:40:38
Горчииивоо, горчивоо, След референдума ще са със 120 по-малко и с 11 лева на череп по-бедни
  Добави Коментар
Откакто научих рецептата за тази сладоледена торта с бишкоти, друг десерт през лятото не правя! (ВИДЕО) Разхлаждаща свежест, уникален вкус 4 качества на хората, които умеят да избягват провалите Всеки човек в този живот има външни опори: сродна душа, любящи роднини, работа, някакво хоби
Как да защитим парите и данните си, ако ни откраднат телефона Експерти дават пет съвета как да се предпазим от злоупотреба, дори и след като телефонът ни е бил откраднат Габровска с номинация „Порнозвезда на годината“ Розовата актриса иска да превземе и Лас Вегас
Чистачки лъскат апартамента за 500 лева Богаташи глезят съпругата с домашна помощница Вежди Рашидов вае Ламбо за 100 000 лева! Столична община не дава паметникът да е пред Народния театър
Кой е бил най-големият страх на Мария Бакалова преди пробива в Холивуд Бургазлийката разказва за пътя си към голямата сцена Варненци пропищяха от змии От Общината търсят решение на проблема
Има надежда! Лекарство на Pfizer срещу вид рак на белия дроб показва добри резултати След 5 години при повече от половината пациенти, лекувани с лорлатиниб, ракът не е прогресирал Тези три зодии ще са галениците на съдбата в началото на юни Във всеки един аспект ще им потръгне и нещата ще им се получават безпроблемно, казват астролозитe
Алчност по съседски: Семейства плащат по 1000 евро за ферибот от Атина до Родос Нашенци масово канселират екскурзии заради надутите цени на морския превоз Тези 4 навика преди сън ви състаряват жестоко Миенето на лицето преди лягане е жизненоважно за хубава кожа