Ето как реагираха от „АСУ Делфи“ след твърдения, че са некоректни
В редакцията пристигна отговор от представител на НПО-то, който настоя да изясни как се финансира промотираният от тях безплатен езиков курс
След публикацията ни „Сигнал до Флагман.бг: НПО подвежда бургазлии с безплатен курс по турски език, а после иска пари "за консумативи", която публикувахме на 14 май т.г., в редакцията пристигна становище от Апостол Стойчев, представител на сдружението „АСУ Делфи“.
Сигнал до Флагман.бг: НПО подвежда бургазлии с безплатен курс по турски език, а после иска пари "за консумативи"
Ето какво се казва в него:
- сдружение „АСУ Делфи“ не получава финансиране по линия на придобилите популярност в България „еврофондове“ (оперативни програми или сега само програми);
- доброволческата инициатива, условно наречена „курс по турски език и култура“ не е финансирана от нито един фонд или проект. Тя е плод на идеята и труда на екипа на организацията и нейните доброволци, както и на партньори, за обогатяване на културния обмен и разнообразие. Съответната доброволческа инициатива не е обвързана със срок или и време, защото не е обвързана конкретна проектна дейност или финансиране.
- в действителност в обявлението зад инициативата стои логото, че тя е „съ-финансирана от ЕС“, защото тя се осъществява от участници по програма „Европейски корпус за солидарност“. В случая финансов съ-принос се изразява в осигуряването на средства за самите участници – доброволци, а не за дейностите на организацията -домакин. Програмата по своята същност е за образователна мобилност на младежи, включително с по-малко възможности. Информацията за нея е публична.
Обръщаме внимание, че:
- сдружението не предлага езиково обучение, а междукултурни срещи. Колкото до желаещи, да изучават задълбочено и продължително съответния език, то те имат свободата и избора да се обърнат към различните езикови центрове в града.
- освен, цитирана в статията инициатива доброволците на сдружението осъществяват редица други общественополезни активности в подкрепа на местната общност, пенсионерски клубове, образователни и културни институции, а също участват в дигитализирането на стари и редки печатни издания на Регионална библиотека – Бургас (прилагаме снимка).
Необходимо е да се научим да излизаме достойно от такива ситуации, дори когато емоциите набират сила.
Винаги помнете, че най-често обиждат и нагрубяват нещастните хора. Така че няма смисъл да отговаряме или да се обиждаме.
Още от Свободно време
жена щастие
10 урока по щастие от великия Аристотел
жена
Невинно или мръсно? Тествайте подсъзнанието си с този бърз психологически тест
Чоткин
Емоционален и ексцентричен - Чоткин е големият победител в Hell's Kitchen
r
Колко куфара ти трябват за Париж (и какво да сложиш в тях)
Най-добре е да постъпим като мъдрия самурай от притчата:
Мъдър самурай обучавал младите си ученици на бойно изкуство. Той споделял с тях уменията си и опита си. Веднъж по време на занятия един млад воин, който се ползвал с лоша слава, се намесил. Той се славел като много дързък и жесток.
Младият воин обичал да провокира околните. Той си избирал жертва и я засипвал с ругатни. Вбесеният противник се опитвал да накаже насилника. Само че яростта, която изригвала в него, му затъмнявала съзнанието. Заслепен от нея, допускал грешка след грешка и в резултат свадливият воин го побеждавал много лесно.
Ето и този път воинът започнал да оскърбява самурая. Само че той не обръщал на това никакво внимание и продължавал спокойно да преподава знанията си на учениците. Побойникът отново и отново се опитвал да обиди наставника, но той все така оставал невъзмутим. В края на краищата насилникът стигнал до крайно раздразнение, но така и не успял да вбеси самурая.
image2_16x9.png
Хороскопът за МАЙ: време за преживявания, страсти и неочаквани обрати
НА ФОКУС
Когато агресорът си тръгнал, учениците попитали самурая защо търпял нападките на неканения гост. Та нали може да се бие с него и да му даде урок.
Но мъдрият самурай отговорил: „Към злобата, завистта и оскърбленията трябва да се отнасяме като към подарък, който не бива да приемаме. Ако ти не приемеш подарък, то тогава той кому принадлежи?“
„Принадлежи на този, който го носи“, отговорили учениците.
„Точно така завистта и ненавистта докато не ги приемеш, остават у този, който ги носи“, продължил мъдрият самурай.
*******
Летяла си една красива пеперуда из поляните и се радвала на свободата си и на прекрасния свят около нея.
Един ден я забелязала змията и започнала да я преследва, за да я изяде. Пеперудата цял ден бягала, къде ли не се опитвала да се скрие, но змията бързо и безшумно се плъзгала в тревата и все се оказвала до нея, готова да я погълне.
Накрая красивата пеперуда се изтощила от преследването, видяла, че няма как да се спаси от злобната змия и се предала. Но в последния момент преди своя край, тя се обърнала към нея и казала:
– Може ли да те попитам нещо преди да ме изядеш?
– Не ми е в природата да давам обяснения – отвърнала змията, – но, хайде, от мен да мине... Питай.
– Ти по принцип храниш ли се с пеперуди?
– Не.
– А аз направила ли съм ти нещо лошо?
– Не.
– Тогава защо искаш да ме унищожиш?
– Просто ме дразниш с красотата си... И с това, че летиш!
И какво се прави на ощипана булка, ползват общинско помещение в Лазур без пари, получават хиляди от общинския бюджет!
Да, не ползват еврофондове, но скубят елегантно бургазлии.