×
Бизнес ЮГ Войната в Ивицата Газа София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Днес ще се подпише договор за дарение за 300 000 лв. между „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД и Община Бургас
  • Гледат на второ четене забраната на рекламиране на хазарт
  • Велики вторник е! Трябва да бъдем смирени
  • Турция задържа 7 души за подготовка на терористичен акт в Истанбул
  • Слагат и електронен подпис в личните карти
  • 100-километров разлом заплашва Югоизточна Турция със земетресение от 7-а степен
  • Рядко природно явление причинило голямата градушка в Южна България
  • Подозират индийското разузнаване в заговори за убийства в САЩ и Канада
  • МВФ одобри финансиране за Пакистан в размер на 1,1 млрд. долара
  • 22 години затвор получи бивш служител на американската Агенция за национална сигурност, опитал да шпионира
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Колко често трябва да чистим хладилника? А четката за зъби?


17 Април 2024, Сряда, 20:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Минаването с прахосмукачка и кърпа за прах съвсем не изчерпва битката с мръсотията и бактериите у дома

Повечето хора се стараят да поддържат дома си в прилично състояние, което означава прахосмукачка за пода, бърсане на прах, редовна смяна на хавлиените кърпи и на чаршафите, чиста печка и т.н. В тези рутинни дейности обаче често се пропускат много неща, които са депа за мръсотия и бактерии. Британският в. "Гардиън" се допитва до специалисти за това колко често трябва да обръщаме внимание на тези детайли.

Смяна на чаршафите: веднъж седмично

Дори чаршафите ни да изглеждат чисти, трябва да знаем две важни неща - всеки ден по тях остава огромно количество мъртви клетки от кожата ни, а те са идеална хранителна среда за прахови акари. Не виждате нито едното, нито другото с просто око, но едното е противно, а другото може да ви докара обриви и сърбеж по кожата. Затова се препоръчва човек да сменя чаршафите си веднъж седмично, а акарите се унищожават при най-малко 60 градуса, т.е. това не е задача за бързите режими на пране на ниска температура.

Хавлиени кърпи: два пъти седмично

Мръсните хавлиени кърпи могат да разнасят вируси, гъби и бактерии. За да избегнете това, специалистите препоръчват да ги сменяте два пъти седмично и да ги перете веднъж седмично. И не, като ги прострете да изсъхнат след ползване, не се брои за грижа. Добрата новина е, че хавлиите могат да се перат и на по-ниска температура, примерно 30 градуса. Вместо обичайните омекотители, можете да сложите в отделението за омекотител една лъжичка бял оцет - той не оставя миризма, но придава на прането допълнителна свежест.

Четка за зъби: веднъж седмично

Средностатистическата четка за зъби е дом на милиони бактерии, така че изплакването с вода след всяка употреба не е достатъчно. Препоръчва се веднъж седмично да я подлагаме на по-здраво почистване с таблетка за дезинфекция на протези или пък кислородна вода. Съдовете, в които държим четките за зъби, също колекционират всякакви вируси, бактерии и плесени, тъй че не пропускайте да ги измиете основно веднъж седмично. Същото се отнася и до зарядните за електрически четки за зъби.

Кофа за боклук: веднъж месечно

Кофата за боклук е средище на всякакви мръсотии и ако не се почиства редовно, може да стане развъдник не само на бактерии, но и на лоши миризми. Затова е добре да я измивате отвътре веднъж месечно с веро и гореща вода под душа. След това я обърнете наопаки и я оставете добре да изсъхне. Срещу лоши миризми можете да напръскате с нещо дезинфекциращо и да я забършeте.

Хладилник: веднъж месечно

Мръсният хладилник отблъсква апетита, но може да представлява и сериозен здравен риск. В един хладилник може да има над 1,8 млн. бактерии и някои от тях могат да причинят даже хранително отравяне. Основно хигиенно правило е да не оставяте вътре отворени тенджери, разрязани плодове и т.н., за да не обменят бактерии. Добре е хладилникът да се почиства и с някакъв дезинфектант веднъж седмично, най-малкото да се почистят петната. Веднъж месечно е препоръчително да правим по-основно почистване. Лошите миризми се неутрализират с пакетче сода бикарбонат, оставено отворено на най-горния рафт. Подменяйте го веднъж на три месеца.

Тоалетната чиния: през ден

От бутона за пускане на водата до седалката, тоалетната чиния бъка с вредни бактерии. Затова трябва да се стараете да я чистите през ден, или три пъти седмично, като минете не просто самата чиния, а и всички повърхности, до които се допирате. Специалистите ще ви кажат да ползвате препарат, но те често са пълни с прекомерно много химикали, тъй че и топла вода, гъба и сапун ще ви свършат отлична работа.

Експертите водят бурна дискусия и на тема как трябва да се пуска водата - при затворен капак или при отворен. Мнозина казват, че първо трябва да затворим капака на тоалетната чиния и след това да пуснем водата, защото при отворен капак пръските разнасят микроби във всички посоки.

Слушалката на душа: веднъж месечно

Още едно нещо, което дори в най-чистите къщи се неглижира. Слушалката на душа не просто събира бактерии, а натрупаният варовик може да я задръсти. Затова е добре да миете с гъба и сапун повърхността веднъж месечно. Ако обаче четирима-петима души делят една баня, може да се наложи и по-често да почиствате слушалката - примерно през седмица.

Дисплеят на телефона: всяка седмица

Звучи ужасно, но екранът на смартфона често е по-мръсен от тоалетната чиния. Телефонът няма да ви се разсърди, ако го забърсвате с кърпичка със спирт веднъж седмично.

Гумени играчки за вана: веднъж месечно

Гумените играчки не могат вечно да живеят във ваната, без да станат развъдник на бацили и плесени. Добрата новина е, че можете да ги сложите в една мрежичка и да ги измиете заедно с чиниите в миялната машина. Само че избягвайте играчки с дупка, защото те задържат плесени по вътрешността си, откъдето трудно се почистват.

Клавиатура: веднъж седмично

Клавиатурата страда от прах, затова веднъж седмично е добре да я почистете с приставката за прах на прахосмукачката. Можете да я избършeте и с мокра кърпичка. Има специални разтвори и кърпи за почистване на екрани, но избягвайте да пръскате течност директно върху тях - вместо това намокрете микрофибърна кърпа или парче кухненска хартия.

Бутилка за вода: ежедневно

Според едно изследване бутилките за вода за многократна употреба съдържат два пъти повече бактерии от кухненската мивка. Измивайте ги добре всяка вечер с топла вода и сапун. Ако са от пластмаса, внимавайте водата да не е прекалено гореща, тъй като пластмасата изпуска вредни вещества при високи и при ниски температури. Ако имате вградена сламка, обърнете й специално внимание, защото те са отлична среда за бактерии. Ако не можете да измиете добре вътрешността, можете да накиснете бутилката във вода с една супена лъжица оцет.

Пералня: веднъж месечно

Пералнята, уж предназначена за чистене, всъщност удивително бързо се мърси, затова е добре да я почиствате веднъж месечно. Извадете легенчето за прах за пране и го измийте добре с топла вода и сапун. Има и специални препарати за почистване на перални. Не забравяйте да проверите и филтрите. За да предотвратите появата на мухъл, дръжте вратата на барабана отворена и отделението за перилни препарати полуизвадено.

Завеси: веднъж на 3-6 месеца

Завесите обикновено са част от годишното пролетно почистване, но те са истински магнити за прах и алергени. Ако изисква твърде големи усилия да ги сваляте и перете веднъж на 3-6 месеца, то можете да пробвате частично прахосмучене или парочистачка, без да ги махате от корнизите. Ще намалите отделянето на прах и ако просто ги напръскате с вода, а можете да ги освежите и като прибавите във водата няколко капки от любимото си етерично масло.

Килим: веднъж месечно

Килимът е добре да се минава с прахосмукачка веднъж седмично, но от двете страни, стига това да е възможно. Веднъж месечно го минавайте с гъба, напоена с шампоан за килими или друг почистващ препарат, след това внимателно отстранете остатъците от препарата с влажна гъба.

Ключове и дръжки на врати: веднъж седмично

По ръцете ни, казват учените, обикновено могат да се открият около 3200 вида бактерии. Затова е препоръчително веднъж на няколко дни да минаваме с кърпа дръжките на вратите и ключовете на осветлението. Ако човек живее сам, може да го прави и по-нарядко - примерно веднъж на десетина дни. Внимавайте кърпата ви да не е прекалено мокра, защото така може да влезе вода в електрическия ключ.

Мивката в кухнята: ежедневно

Дори когато изглежда чиста, кухненската мивка е сред най-нехигиеничните места в дома. Затова е препоръчително да я измиваме добре веднъж дневно, както и всеки път, когато сме боравили със сурово месо. Ясно е какво е необходимо - веро и гъба, а в канала може да сипете няколко капки масло от чаено дърво или добрата стара сода бикарбонат, след което да изплакнете със силна струя гореща вода.


В категории: Лайфстайл


Коментари
Флагман.БГ Лоша поличба ви дебне, ако сторите това Лоша поличба ви дебне, ако сторите това 30/04/2024, Вторник 19:40 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Върховният административен съд с извънредно решение, няма да касира изборите в Бургас Върховният административен съд с извънредно решение, няма да касира изборите в Бургас Жалбите на Средна европейска класа и кандидат-съветника Бисер Русимов са отхвърлени Сгащиха посред бял бургазлия зад волана с пико и метадон Сгащиха посред бял бургазлия зад волана с пико и метадон 41-годишният шофьор е дал положителна проба за наркотични вещества Приеха отчета и бюджета на Асоциацията по ВиК-Бургас Приеха отчета и бюджета на Асоциацията по ВиК-Бургас Променя се начинът на изработване на годишните инвестиционни програми на ВиК дружеството по общини Само няколко съставки и е готова най-вкусната вечеря с картофи Само няколко съставки и е готова най-вкусната вечеря с картофи Направете тези картофи по селски с бекон, за да впечатлите всички 5 начина, по които изкуството помага за облекчаване на стреса 5 начина, по които изкуството помага за облекчаване на стреса Ето как да използвате различните форми на изкуството, за да се отървете от стреса и напрежението Ясновидката на Берлускони потъна в скръб, загуби много близък човек Ясновидката на Берлускони потъна в скръб, загуби много близък човек Починала е сестрата на Теодороа Интегрирането на малцинствата е спасението на туризма, този модел успя в САЩ Интегрирането на малцинствата е спасението на туризма, този модел успя в САЩ Търсим неквалифицирани кадри от Южна Азия, за да спасим сезона, а 5 месеца им оправяме документите Бургас изпраща рекорден брой абитуриенти през тази година Бургас изпраща рекорден брой абитуриенти през тази година Днес бяха обсъдени мерките за безопасност Обичам те, ти си мъжът на живота ми, каза Мария на Рачков Обичам те, ти си мъжът на живота ми, каза Мария на Рачков Тя се раздели с Нойзи и тъжи за бившия си По-сериозният проблем от измамниците в политиката са гласуващите за тях По-сериозният проблем от измамниците в политиката са гласуващите за тях Наративът е ясен – всеки, който си позволи да каже нещо срещу ПП, бива набеден за слуга на Бойко Борисов, Делян Пеевски, Владимир Путин...
Новият на тази чалгапевица е гръцки милионер Новият на тази чалгапевица е гръцки милионер Заради него Глория дори е спряла да пее по участия и се наслаждава на 100% на любовта Местят Мона Лиза, била най-разочароващата картина Местят Мона Лиза, била най-разочароващата картина Произведението на Леонардо привлича милиони хора, но много от тях остават недоволни Черна статистика: Има 43 трудови злополуки в Бургаска област за миналата година, 4 смъртни случая Черна статистика: Има 43 трудови злополуки в Бургаска област за миналата година, 4 смъртни случая Данните бяха изнесени във връзка с отбелязването на Международния ден в памет на загиналите и пострадалите при трудови злополуки Слави Трифонов губи дело за клевета за 100 000 лв. Слави Трифонов губи дело за клевета за 100 000 лв. Съдът прие, че думите на бившия му съратник Радостин Василев, макар груби и крайни, са политическа критика Кралят се показва за пръв път след заболяването от рак Кралят се показва за пръв път след заболяването от рак 75-годишният Чарлз преустанови публичните си изяви през февруари, след като през предходния месец му беше открит рак, докато се лекуваше от увеличена простата Балканите отново са буре с барут, Косово се готви за война, призна министър Балканите отново са буре с барут, Косово се готви за война, призна министър „Трябва да бъдем готови за война. Да, конвенционална война е невъзможна сега, тъй като сме защитени от мироопазващите сили на КейФОР", каза Бесник Бислими  Кв.метър в този европейски град струва 18 хил. евро Кв.метър в този европейски град струва 18 хил. евро Цените на жилищата в швейцарския град са с над 50% по-високи от нивото преди десет години Насметоха “Бригада нов дом” Насметоха “Бригада нов дом” Най-актуалният епизод на предаването безспорно извърши подвиг Почина модна икона Почина модна икона Юми Кацура е легенда  Дават 3 бона заплата, но желаещи няма Дават 3 бона заплата, но желаещи няма Търсят ударно стругари
Тодор ТАГАРЕВ, бивш министър Тодор ТАГАРЕВ, бивш министър Сега всички са срещу ПП

Виц на деня Виц на деня Мъж със сериозни наранявания в спешното отделение:
- Женен ли сте?
- Не, блъсна ме кола!
Виц на деня Виц на деня Алкохолик играе в "Стани богат":
- Остана ви жокер 50 на 50, ще го използвате ли?
- Да, 50 мастика и 50 МЕНТА!...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Жените винаги имат по три възрасти: на която изглеждат, на която са в действителност и която им се приписва
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори