Националният политехнически музей почете големия българин инж. Цвятко Кадийски
Изложбата е по повод 90 години Ротари у нас и е посветена на 120-годишнината от рождението на инж. Цвятко Кадийски-баща
В годината, когато отбелязваме 90 години от създаването на Ротари у нас, Националният политехнически музей организира изложба, посветена на един забележителен български инженер - Цвятко Кадийски-баща. Той е от петимата първооснователи на Ротари в България. Изложбата бе открита от посланика на Чехия г-н Лукаш Кауцки и от дистрикт гуверньора на Ротари България Христо Михайловски. Присъстваха ротарианци, представители на чешкото посолство, на Хидротехническия факултет на УАСГ, потомци на ротарианци, много приятели на музея.
Постерите съдържат биографични данни за този велик българин – за студентските му години в Бърно, където следва със стипендия от Ротари клуб, за първи път отпусната на българин), задълбочената практическа подготовка в периода 1930-31 г., когато работи в конструкторското бюро на големите чешки заводи за земеделски машини ВИКОВ. През 1932 г. се завръща в България, за да поеме представителството на големите чехословашки фирми Виков и Сигмунд пумпи.
В България инж.Кадийски въвежда напояването чрез дъждуване - най-модерното тогава. Показани са снимки и запазени съоръжения от първите дъждовални инсталации у нас. Разказва се за изградените от него помпени напоителни станции (в рамките на водните синдикати) по поречията на Марица, Дунав, Тунджа и Струма. За отбелязване е, че дъждовални съоръжения от напоителната система в двореца „Кричим“ работят и до ден днешен безаварийно. Поредица снимки показват големите оризища по поречието на Тунджа, отводняването на Стралджанското блато и превръщането му в плодородна земя. Показан е приносът на Кадийски за осигуряване на Гражданската защита по време на войната. Интерес предизвиква представянето на усилията му за въвеждане на индивидуални водомери за всяко домакинство с цел пестене на вода.
Посетителят ще се запознае с широкото разпространение на селскостопанските машини на „Виков“ и особено със специално конструираните за условията на дребното стопанство на България малки вършачки „Виков“.
Постер е посветен на участието на фирмата на Кадийски в международните пловдивски панаири от 1937 г до 1940 г., където според пресата щандовете на заводите „Сигмунд“ и „Виков“ са едни от най-атрактивните. Запазен е уникален филм за изложбените щандове на чехословашките фирми, представяни от българина Цвятко Кадийски от Панаира през 1938 г.
Посетителите ще се запознаят с обществената дейност на Кадийски, който е член на Дружеството на славянските инженери, член на Съюза на Чешките инженери, единствен българин, участник в Световния конгрес по леярство в Прага, където като най-млад делегат поднася приветствие до патрона на Конгреса - министър-председателя Бенеш; с основополагащата му роля за създаване на Ротари клубовете в България; с научно-техническите му публикации, насочени към популяризиране на механизацията на българското земеделие; с участието му в браншовия комитет за земеделски машини към Българския институт за норми (предшественик на Института по стандартизация).
Показано е как след окупацията на Чехия чрез фирмата на Кадийски е организиран канал за нелегална емиграция на застрашени чешки антинацисти и евреи.
Посетителят се запознава с дейността му след 1944 г., когато проектира и доставя над 20 дълбочинни помпени агрегата „Астра“ (Сигмунд) за водоснабдяване на безводна Добруджа, довършва започнатите преди войната помпени напоителни станции Гомотарци, Арчар-Орсоя, Бръшлян, Св.Иван Рилски и участва в първия републикански международен панаир в Пловдив, на който получава личен почетен диплом. Посетителят ще научи за дейността му след закриване на представителството през 1950 г., когато започва работа в различни кооперации и в съветското предприятие „Урал“, където изгражда големите виндкеселови съоръжения за завод „Клемент Готвалд“ и ръководи сондажните проучвания, предшестващи изграждането на първите хотели в „Златните пясъци“, както и за последните години, когато през 1956 г. се завръща като референт по помпените съоръжения към чехословашкото търговско представителство в София, а след пенсионирането му - участието му в дейността на Научно-техническите съюзи.
Показани са уреди и съоръжения, използвани в монтажната и сервизна дейност на фирмата, както и лични вещи на инж. Кадийски, а така също и получени от него награди, между които една особено ценена от него - златната Юбилейна значка по случай 75 години от създаването на БИАД.
Синът на инж.Кадийски – Цвятко Кадийски е сред възстановителите на Ротари у нас и е признат за летописец на българската ротарианска организация.