Ще режат под вода трагичния кораб „Олга Джи“ в Бургас, за да отпушат цяло езеро
Споменът на трагично потъналия в опит за бягство кораб „Олга Джи“, чиито останки все още стърчат в един от каналите на порт Бургас, ще изплува в съзнанието само на тези бургазлии, които помнят историята му. Защото този канал към езерото Вая ще има друг облик. Затова публикуваме и заснетата от екип на Бесове.бг снимка на това място - за да може един ден в глобалната мрежа Интернет да се направи сравнение с това, което ще е факт след една година.
Припомняме, че „Олга Джи“ бе арестуван на Пристанище Запад през 1998 година за неплатени задължения, екипажът му го напусна, дълговете се трупаха, а корабособственикът предпочете да го зареже край Бургас, вместо да погаси натрупаните борчове към моряците и порта. В една зимна нощ, при неизяснени обстоятелства „Олга Джи“ се оказа на дъното. Дали и как е получил пробойна на корпуса, имало ли е криминален сценарий за бягството му, не се разбра. Години наред потъналото корито, за изваждането на което са нужни специална техника и много пари за нарязването му под вода, трупаха наноси около корпуса и постепенно затлачиха свободното оттичане на езерото към морето. Така се стигна и до големите наводнения преди няколко години, предизвикали опустошенията в кварталите около Вая и отрязването на пътя към Меден рудник. При всеки по-обилен валеж, това бе и една от причините нивото на езерото да се покачва над критичните стойности и да изправя на нокти Гражданска защита в опазването на „Победа”, „Акациите” и пътния трафик към комплекс „Меден рудник”.
Потъналото тяло на кораба пречеше 13 години и на маневрите на плавателните съдове в пристанището, натрупаната с времето тиня на входа на канала и занижаването на кислородната концентрация се отразяваха негативно върху нормалното функциониране на езерната екосистема и нейното самопочистване.
Металният корпус на кораба ще бъде изваден на части
До края на месеца ще бъде обявена процедура с конкретните технологични изисквания за изпълнение на сложната операция по отпушването на канала. Ще бъде използвана 100-тонова лебедка и специална котва нож за разрязването на металния корпус. Директорът на пристанище Бургас Диян Димов е моторът по организацията и изпълнението на всички дейности. Тяхното финансиране вече е осигурено. Община Бургас допълнително ще извърши цялостно прочистване на канала. Така ще бъде дадена възможност за рибарските лодки и канута да преминават необезпокоявано в двете посоки от Вая към пристанището и обратно.
С изваждането на потъналия кораб и почистването на канала на практика се дава ход за реализацията на амбициозния проект на кмета на Бургас Димитър Николов, който кандидатства за втори мандат, за създаването на три екологични зони, които да направят достъпни и атрактивни влажните и уникални езерни територии на Бургас.
Езерата Вая и Атанасовско и залива Форос стават достъпни за всеки
Трябва максимално да използваме това, което ни е дала природата, казва кметът на Бургас Николов и добавя – съчетанието от големия магнит – морето плюс езерата Вая, Атанасовското, Мандренското и полуостров Форос е уникална географска перла – непостижима мечта за повечето населени места по света и реалност за Бургас. Действаме, ще се случи, категоричен е Николов, който очаква подкрепата на своите съграждани за втори кметски мандат.
Влажната зона към езерото Вая ще е най-благодатна за орнитолозите |
Екологична зона ЕЗЕРОТО ВАЯ
Вая – най-голямото естествено езеро. Бургазлии си спомнят как този плитък лиман с дължина от 9,6 км и широчина достигаща до 5 км, в миналото е бил и най-продуктивният водоем в България. Преди десетилетия тук са се добивали стотици тонове риба. Бургаското езеро, както още е известно Вая, е с изключително богат растителен и животински свят - над 60 вида безгръбначни животни, 23 вида риби и над 254 вида птица. За това е и уникално. От 1997 година западната част на езерото е защитена територия.
Също и
за рибарите, любителите на пикници, както и за гребците
|
Екологична зона ФОРОС – доказателството, че Бургас е селище с 15-вековна история
Полуостров Форос – на изхода на Бургас в посока Созопол. Именно това е мястото, което пази останки от най-големите символи на Бургас, дали името на града – антична и средновековна крепост с две кули и пристанище – Бургос и Порос. Находките дават основание да се приеме, че в района се е намирал и малък морски манастир „Св.Георги”. Реализирането на този проект носи голям потенциал и реални възможности да превърне района на полуострова в историческо място и притегателен център не само за бургазлии. Идеята е да се създаде една общодостъпна зона, съчетаваща възможностите за археологически туризъм и активен отдих.
Влажната зона към залива Форос ще открива великолепна гледка към Южното Черноморие |
Екологична зона АТАНАСОВСКО ЕЗЕРО
Този проект предвижда в района на Атанасовското езеро да бъде изградена екопътека с приблизителна дължина от 2 км. Туристическият маршрут ще даде възможност за разходки в района на парк „Езеро” до изхода на града в посока Слънчев бряг. Трасето ще бъде успоредно на съществуващата вече велоалея. В зоната ще има места за отдих и наблюдения на птиците, а любознателните ще могат да се запознаят с образователни и информационни материали.