Бежанците от Украйна в Слънчев бряг ще си плащат за хотел, ако са без временен статут
Хотелиерът Елена Андонова ще ги извозва в София, за да получат документи за закрила
Шок за настанените в Слънчев бряг бежанци от Украйна. Пред бТВ бесарабска българка, избягала от родния си край заради войната, сподели, че ако до 1 април няма временен статут за закрила, ще трябва или да си плаща по 25 евро на ден за престой, или щели да й изхвърлят куфара от стаята. Тя от 21 март чака за документите за закрила.
Заради наплива и обслужването в Бургас се забавя и до неделя обаче няма да приемат нови заявления.
В Слънчев бряг списъкът с чакащи за временен статут надхвърля вече 2500 души.
В полицейското управление в курорта работят четири гишета, които предлагат регистрация за временен статут, като две от тях да денонощни. Благодарение на организацията на самите украинци регистрацията става бързо. Доброволци записват в списъци желаещи да получат временен статут. Създадена е и специална „Вайбър“ група, откъдето уведомяват хората когато наближи техният ред да отидат в районното, съобщи кореспондентът на бТВ Лора Стаматис.
Към момента има записани 2600 семейства в списъка с чакащите.
Част от хотелите са издали предупреждение, че хората без временен статут от 1 април ще трябва да плащат по 25 евро на ден за престоя си. Проблемът е по цялото Южно Черноморие. В Китен, например, има бази с по над 1000 настанени, от които са регистрирани едва 200 души.
„В нашата база има над 1400 души, от които 349 имат статут на временна закрила или 25% от всички настанени при нас“, казва Христо Караилиев.
Някои от хотелиерите прибягват до извозване на бежанците до Бургас или София, за да могат да се регистрират по-бързо.
Помощите, които хотелиерите ще получат за настаняване на бежанци са до 31 март.
„От 300 настанени бежанци имам регистрирани около 50, което е по-малко от 20%. Смятах да ги извозвам с автобуси до София. След като установих, че в Слънчев бряг по-бавно ще се случи процедурата, реших да пробвам в Бургас“, каза хотелиерът Елена Андонова.
„До неделя обаче списъците в областния град бяха запълнени. Едва през следващата седмица можех да запиша хората. Затова реших да ги заведа в столицата, където по-бързо се случва регистрацията, тъй като там няма такъв наплив“, обясни тя.
Ако не успея да ги регистрирам до утре, от 1 април за тези хора няма да се получава помощ, каза още Адонова.
Статистиката показва, че към 29 март в Бургас адресно регистрирани са над 13 хил. украински граждани, но по-малко от 5000 са получили временен статут.
Както винаги българите сме чуждопоклонници и дупедавци. Някой полага ли такива грижи и помощи за българите в България, които изнемогват и са на изчезване? Иначе за пенсионерите и майки с деца няма достъп до никакви фондове. Като им мине ,"временния" статут, ще чакат някой да им построи градовете наново и тогава да се приберат в Украйна. А не след спиране на боевете да се приберат и участват в разчистването и строежите. И всичко това на фона на БНБ ай-бедната държава в Евросъюза.
Ако бежанецът е истински бежанец се настанява в лагери, не на хотел!
Сирийците и афганистанците ляха настанявани в Харманли-в център от затворен тип , нито един сириец не беше настанен на хотел на морето в Слънчев бряг.
Никой бужанец няма да остане на улицата-а просто да се свърже с агенцията по бежанците, с цел настаняване в Харманли, например-в бежанския център. Ако е необходимо държавата може да отвори бежански центрове и на други места-например в спортни зали-например в Разград, където могат да бъдат разположени стотици легла, или в бивши казарми-като идея.
По света бежанци получават настаняване не в хотел край морето, а в бежански центрове във вътрешността на страната-където в халета са разположени легла, има столова, лекарски пункт и тн, и обикновено е без право на излизане. Такъв статут получиха сирийците-те втора категория ли са,че не бяха настанени в Слънчев бряг, а в центъра в Харманли?
Чукча писател , чукча не читател.
Готвачи, камериерки и тн. нали ще получават заплати.Субсидират се от дъжавата.Ще плащат данъци и сметки, ще се завърти икономиката.
Украинците са си на собствени разноски от както са дошли.