Президентът и „Демократична България“ в сблъсък заради разузнавателните служби
В парламента ще проучват защо държавата не получила коректна информация преди нахлуването на Русия в Украйна
Конфликтът между „Демократична България“ (ДБ) и президента по отношение на специалните служби се задълбочава. Преди дни съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов обяви, че депутатите са били подведени от службите, като са дали прогноза, че пълномащабна война на Русия в Украйна няма да има.
Вчера президентът отвърна: „Надявам, се че атаката към службите за сигурност не е опит за тяхното политизиране. Допреди година това беше практика и силно се надявам управляващите да не тръгват по този отхвърлен от обществото ни, порочен управленски модел.“
Днес от ДБ обаче дадоха брифинг в парламента, с който надградиха критиките си към службите.
Атанас Атанасов изрази недоволство от вчерашното изказване на Румен Радев и обясни, че всички началници на служби били негови назначения (направени по време на служебните правителства миналата година – б.а.).
От думите на Атанасов стана ясно, че претенциите на ДБ са най-вече към Държавна агенция „Разузнаване“ и към Военното разузнаване.
Вчера държавният глава определи като „попълзновение“ призивите за смяна на ръководствата на службите и посочи, че ако всяка новодошла власт или нов парламент „подменя“ ръководителите им, то това означава тези служби да работят за властта, но не и за България, особено в областта на корупцията.
„Не искам и да си помисля, че сред управляващите и в парламента има хора, които се притесняват да не би някаква чувствителна информация, касаеща борбата с корупцията, да стане достояние и на президента“, заяви Румен Радев. Той подчерта, че неслучайно законодателят е предвидил ръководителите на службите да са на мандатна длъжност и разделение на властите при назначаване на ръководителите, които се предлагат с решение на Министерския съвет, и указът за назначаването им се подписва от държавния глава.
Тънкият момент е, че по време на служебно правителство президентът назначава и Министерския съвет. В този смисъл, промените в службите в такива периоди също не изглеждат редни.
Днес Атанас Атанасов коментира: "На 300 км от България има война и е изключително важно как действат българските институции в тази кризисна ситуация."
Важно било и Министерският съвет и останалите управленски органи да получават надеждна информация от службите за сигурност. Атанасов изчете няколко извода, които чули по време на закрито заседание на парламента през януари от службите, преди да започне войната в Украйна.
Той цитира една от тях, без да посочва коя - че "в краткосрочен план не следва да се очаква мащабен военен конфликт".
"Втори цитат - мащабна руска офанзива срещу Украйна е нереалистична в следващите месеци. Трети цитат - пълномащабен военен конфликт не следва да се очаква. И на последно място, една от службите заяви, че не споделя оценките за мащабна бежанска вълна", заяви Атанас Атанасов.
От специалните служби тогава обяснили и че се преувеличават рисковете за война на Русия в Украйна след зимните олимпийски игри.
"И тук се поставя въпросът дали нашите служби са неспособни и не разполагат с надеждни източници за информация, или това, което са споделяли пред Народното събрание, е било подвеждащо. Което и от двете да е вярно, това е притеснително. И поради тази причина по реда на парламентарния контрол ние в комисиите, основно, но и в пленарна зала, ще предприемем действия, за да изясним каква е истината и за да може да очакваме промени в работата на нашите служби. Вчера, не знам по какъв повод, г-н президентът на републиката Румен Радев заяви пълна подкрепа за службите. Може би защото сегашните шефове на службите са, всички, негови назначения. Не знам това, но в крайна сметка съгласно чл. 105, ал. 2 от Конституцията на Република България Министерският съвет е този, който осигурява обществения ред и сигурността в страната. И там трябва да бъдат вземани решенията. Така че очакваме промяна в интензивността на работа на нашите служби", каза още г-н Атанасов.
Той припомни, че ДБ е част от управляващото мнозинство. Затова за тях било изключително важно правителството да функционира нормално в тази среда на война и да бъде адекватно.
На въпрос нужни ли са оставки в спецслужбите, Атанас Атанасов отговори: "Нека да не бързаме с оставките. Нямаме интерес и желание да разклащаме службите. Искаме те да бъдат стабилизирани..."
Съпредседателят на ДБ уточни: "Не сме казали, че нямаме доверие. Искаме да изясним тези оценки, които са били там, на каква база почиват. Вижте, по време на управлението на ГЕРБ българските служби бяха приспани, образно казано, като основната цел на това приспиване беше да не се занимават с корупционните практики на ГЕРБ. Да, но сега, в този в момент именно това състояние на службите дава отрицателен резултат. Така че явно промени там са необходими, но това е работа на министър-председателя и Министерския съвет, тъй като съгласно закона Съветът по сигурността към Министерския съвет е този орган, създаден по закон, пак казвам, който трябва да наблюдава постоянно средата и да взема адекватни решения."
След въпрос на "Флагман" към кои конкретни служби имат претенции, Атанасов обясни: "Аз не искам тук да конкретизирам, но все пак трябва да се каже, че двете български разузнавателни служби са тези, които би трябвало в тази ситуация, и не само, да снабдяват висшето държавно ръководство с надеждна информация. Защото контраразузнаването работи и отговаря за сигурността на територията на страната, а разузнавателните служби са тези, които трябва да събират информация за рисковете и заплахите, които произтичат извън територията на България."
Атанас Атанасов заяви, че с премиера не били говорили по темата.