×
Бизнес ЮГ София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Основателят и лидер на форума в Давос Клаус Шваб се оттегля
  • Руски дронове поразиха енергийни обекти и оставиха на тъмно Сумска област
  • Русия показа новите коли "Волга", които всъщност са изцяло китайски
  • Подобрява се състоянието на жената, пострадала при катастрофата на входа на Аксаково с автомобил на НСО
  • Прокурорската колегия освободи апелативния прокурор на София Радослав Димов и го награди
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Промяната в температурите е опасна за пациентите с високо кръвно, има риск от хипертонични кризи


Промяната в температурите е опасна за пациентите с високо кръвно, има риск от хипертонични кризи
Хората, които не са щастливи и не спят нормално, страдат повече от високо кръвно и сърдечно-съдови заболявания, казва кардиологът доц. д-р Светлин Цонев
01 Февруари 2022, Вторник, 12:33 ч.
Автор: Флагман.бг

Добрата профилактика на сърцето изисква внимание, пациентите със сърдечно-съдово заболяване трябва поне 2 пъти в годината да се прегледат

Доц. д-р Светлин Цонев е специалист по кардиология и ангиология и преглежда в университетска болница „Дева Мария“ от 14 до 18 февруари и в медицински център „Света София“ на 15 и 18 февруари. Час за преглед може да бъде запазен на тел. 056 89 62 62 или онлайн на www.devamaria.com за университетска болница „Дева Мария“ и на 056 845083 или онлайн на www.saintsofia.com за медицински център „Света София“.  Кардиологът ни съветва как да се грижим за сърцето в студените месеци:

- Доц. Цонев, вярно ли е, че студът е по-опасен за сърцето дори и от горещините?

- За съжаление „Зимата ни изненадва всяка година“ е израз, който се отнася и за нашите пациенти. Наистина промяната в температурите са изключително опасни за пациентите със сърдечно-съдови заболявания. Тук можем да говорим за различни групи пациенти и различни рискове, но при всички са изключително големи. 

По принцип зимният период преминава гладко при напълно здравите хора - тези, които са без фамилна обремененост, в добра физическа форма, без затлъстяване, без обездвижване. Но за пациентите с артериална хипертония, например, този период може да се окаже критичен. Причината е, че през зимата се наблюдава рязко покачване на кръвното. Забележете - казвам рязко! Включително хипертонични кризи. Ако пациентът през лятото е провеждал терапия и благодарение на нея е имал нормално кръвно налягане, когато застудее, свиването на неговите съдове по периферията и по откритите части на кожата му води до рязко покачване на налягането. И точно в този момент могат да се изявят сериозни хипертонични кризи, които да доведат до усложнения, свързани с инсулти и инфаркти.

- Има ли симптоми, които да ни ориентират, че сме изложени на риск?

- Обичайно е главоболието в тилната област- това е най-типичният симптом. Пациентите, които имат високо кръвно налягане, разпознават кога кръвното им е над обичайно нормалните стойности. Сами усещат кога е с 10-15 единици по-високо. Тук моят съвет е, в момента, в който усетят, че вдигат кръвно, да започнат да го измерват по-често. Нека да отделят една-две седмици, в които да мерят ежедневно и да си водят записки. Ако видят, че има трайна тенденция да поддържат високо кръвно, е важно да се обърнат към своя лекар за корекция на лекарствата.

- Каква трябва да бъде грижата за сърдечно-съдовата система през зимата?

- Грижата трябва да бъде по-различна от обичайната, особено за пациентите с артериална хипертония. За пациентите със сърдечна недостатъчност зимният период е много тежък период, в него те обичайно декомпенсират, т.е. ако на една обичайна терапия са имали добро качество на живот- без отоци, без задух- през зимния период, когато кръвното се покачва, терапията трябва да бъде коригирана.Една от причините е, че през зимата има по-голяма задръжка на течности. За да запази топлината си, в студените месеци тялото намалява потенето и така човек започва да губи по-малко течности по естествен път.
Така пациентите с увредена сърдечна функция задържат повече течности и обичайно стигат до болнично лечение с тежък задух, отоци по краката, неспособност да изпълняват ежедневните си задължения.

- Опасна ли е рязката смяна на температурата - например от топло помещение да излезеш на минусови температури?

- Тази рязка промяна е един много добър стрес тест за нашето сърце и съдовете. Това свиване на кръвоносните съдове може да предизвика рязък спазъм и в коронарните съдове. 

- А как да разберем, че нещо със сърцето не е наред?

- Първите симптоми са гръдната болка- това, за което говорихме, че може да бъде провокирано и от студа. Стягане, тежест, някои пациенти казват, че гърдите им са като в менгеме, че ги стяга обръч. Изтръпване на лява ръка, особено към малкия пръст на ръката може да бъде също един от основните симптоми. Различни световъртежи и главоболия, прогресираща умора... Ако забележите, че качвайки едни и същи стъпала, прибирайки се вкъщи, ви става всеки път по-трудно и по-трдуно, трябва да се обърнете към лекар. Ако се появат отоци по краката, ако се появи необяснимо сърцебиене. Зимните месеци, с покачването на сърдечната дейност се покачва и сърдечната честота- а това е предпоставка за по-чести нарушения на ритъма. 

- Храната е важна част от грижата за сърцето. Каква е добрата диета през зимния сезон?

- Битува мнение, че през зимата, за да се стоплим, се изразходва повече енергия и затова трябва да се храним повече. Това, обаче, не е съвсем така. Ако през зимните месеци ние не се движим достатъчно активно, енергийният прием не би трябвало да се промени осезаемо. От друга страна, начинът на хранене в България е такъв, че приемаме много мазни и солени храни.Да, нашите дядовци са се хранили почти по същия начин, но нека не забравяме, че те са постили почти половин година и са били много физически активни през другите сезони от годината. Нека да подчертая и друго- консумацията на алкохол в студеното време и преди физическа активност, „за загряване“, твърдо не е препоръчителна. Тя ще повиши предварително сърдечната честота, ще промени кръвното налягане и ще изложи отново пациента на риск. 

- А необходим ли е повече сън през зимата?

- Много публикации твърдят, че между 6 и 8 часа е здравословната продължителност на съня. Много важно, обаче, е и неговото качество. Покрай застудяването, депресивните състояния се увеличават и това променя и качеството на съня. Доказано е, че депресиите са свързани със сърдечно-съдовите заболявания. Хората, които не са щастливи и не спят нормално, страдат повече от високо кръвно и сърдечно-съдови заболявания. Ако имаме нарушен сън- имаме и нарушен ритъм на циркадния, или денонощния ритъм на нашия пулс и на кръвното налягане. Което допълнително влошава прогнозата.

- През зимата движението е намалено, особено при възрастните хора. Правилно ли е това?

- Твърдо не. Не трябва да инвалидизираме хората, дори и да са с тежки сърдечно-съдови заболявания, дори и да са със сърдечна недостатъчност. Те не трябва да се обездвижват! Препоръчват се леки загряващи гимнастики преди излизане, което пък ще затопли крайниците и ще подготви възрастния човек за излизане в студената среда. Разходките трябва да бъдат по-кратки, но не трябва да отсъстват.Дори напротив, ежедневното движение ще тренира тонуса на съдовете и ще подобри контрола на кръвното налягане при тези пациенти. Разбира се, добре облечени и крайниците покрити- от там се губи най-много топлина.

- В заключение - каква е добрата профилактика на сърцето?

- За добра профилактика сърцето изисква внимание. Ако говорим за пациент, който е със известно сърдечно-съдово заболяване, той би трябвало поне 2 пъти в годината, дори и без оплаквания, да се среща със своя лекар. Още преди зимния период е добре тези пациенти да посетят лекаря си, поради причините, които вече обясних. Ако това не се е случило - нека го направят възможно най- скоро. Здравите хора, които са в по-ранна възрастова група и нямат рискови фактори е добре веднъж на 2 години да правят своя профилактичен преглед- говоря за активни хора под 40 г. възраст. Но ако в рода има пациенти, които са получили инфаркт на ранна възраст, ако има техни близки с висок холестерол или друго сърдечно-съдово заболяване, добре е още по-рано да започнат годишната профилактика.


В категории: Здраве


5 неща, за които мъжете лъжат
5 неща, за които мъжете лъжат 23/05/2024, Четвъртък 21:40 2
България Всички новини
Украинка преведе „История славянобългарска”, след като намерила монета на брега на морето Украинка преведе „История славянобългарска”, след като намерила монета на брега на морето Олена Грицюк пожертвала всичките си спестявания за тази кауза Отбелязваме с шествия и тържества Деня на българската азбука, просвета и култура Отбелязваме с шествия и тържества Деня на българската азбука, просвета и култура Вечерта в театър "Българска армия" ще бъдат раздадени наградите "Аскеер" Професори и доценти на символичен протест Професори и доценти на символичен протест Въпреки че правителството отпусна първия транш от обещаните близо 80 милиона лева за заплати, университетските преподаватели ще протестират Превърнаха стара каравана в библиотека Превърнаха стара каравана в библиотека Целта е да се даде втори живот на вече прочетените книги 6 кандидат-депутати от ГЕРБ-СДС, които заслужават Вашата подкрепа 6 кандидат-депутати от ГЕРБ-СДС, които заслужават Вашата подкрепа Те с добри биографии, притежават знания и умения, за да защитават интересите на своите съграждани БДЖ получи първите 19 вагони втора ръка от Германия, чака още 51 БДЖ получи първите 19 вагони втора ръка от Германия, чака още 51 Страната ни продължава традицията железопътният ни транспорт да е мърляв със стари изтърбушени влакове ЛГБТИ разбра, че няма как да пробие сред консервативните българи и таргетира децата чрез киното ЛГБТИ разбра, че няма как да пробие сред консервативните българи и таргетира децата чрез киното Ролята на лошите, разбира се, поемат закостенелите родители, които не разбират поривите на младите души Училището не трябва да е само сбор от уроци, изпитвания, оценки, а свят, в който учениците умеят да се забавляват Училището не трябва да е само сбор от уроци, изпитвания, оценки, а свят, в който учениците умеят да се забавляват Не можем да заменим ролята на учителя с робот, но в много от предметите дигитализацията навлезе  Жена почина в зъболекарски кабинет Жена почина в зъболекарски кабинет ИА „Медицински надзор“ назначи проверка по случая Разследват полицай, предлагал секс на 13-годишно момиче Разследват полицай, предлагал секс на 13-годишно момиче Униформеният е временно отстранен, след като в социалните мрежи е публикуван скандален клип
Трагедия в Палма де Майорка! Срути се ресторант, има жертви и десетки ранени Трагедия в Палма де Майорка! Срути се ресторант, има жертви и десетки ранени Сградата е била разположена на един от плажовете в курорта   Какви изненади се очакват на изборите в Нидерландия Какви изненади се очакват на изборите в Нидерландия Крайнодясната Партия на свободата набира сила Шок: Крал Чарлз III удари шамар на Елизабет II след смъртта й Шок: Крал Чарлз III удари шамар на Елизабет II след смъртта й Едва ли някой е очаквал точно това да се случи с монарха на Великобритания Русия мести едностранно границата си в Балтийско море, за сметка на Литва и Финландия Русия мести едностранно границата си в Балтийско море, за сметка на Литва и Финландия Настоящите географски координати, установени от Съвета на министрите на СССР през 1985 г., „не отговарят напълно на сегашното географско положение“, твърдят авторите на проекта Той задмина по богатство майка си Той задмина по богатство майка си Имението Сандригам и замъкът Балморал са най-ценните активи Рейтингът на Джо Байдън се срива Рейтингът на Джо Байдън се срива Падна до най-ниското си равнище за последните две години Руски дипломат размаха пръст на ЕС, Брюксел ще си върне това, което възнамерява да "открадне" Руски дипломат размаха пръст на ЕС, Брюксел ще си върне това, което възнамерява да "открадне" Кирил Логвинов коментира плана за подаряване на Украйна печалбите от замразените руски активи  Украйна загуби и Клещеевка, а от Генщаба заговориха и за „маневри“ край Покровск Украйна загуби и Клещеевка, а от Генщаба заговориха и за „маневри“ край Покровск Руски дронове поразиха енергийни обекти и оставиха на тъмно части от Сумска област. Очаква се и там настъпление на окупаторите Телецът може да спечели много пари, а Овенът да се пази от досадници и насилници! Телецът може да спечели много пари, а Овенът да се пази от досадници и насилници! Хороскоп за деня – 22 май 2024, сряда Руснаците окупират Бали и на местните това не им харесва Руснаците окупират Бали и на местните това не им харесва Местен курорт беше преименуван на шега на "Новата Москва", но опасенията от колонизация не са на майтап
Министърът на образованието Галин ЦОКОВ като Соломон: Министърът на образованието Галин ЦОКОВ като Соломон: Всички зрелостници ще получат точките от проблемната задача в матурата по БЕЛ Виц на деня Виц на деня - Разделихме се с жената!
- Вземи бутилка, да "удавиш" мъката!
- Не става!
- Защо, пари ли нямаш?!
- Пари има, мъка НЯМА!...
Виц на деня Виц на деня -Както казва Кобилкина: Има два вида рускини - вменяеми и невменяеми.
По време на с*ксове едните викат "в меня", а другите - "не в меня".
Статус във фейсбук Статус във фейсбук 9. Наистина харесвам обувките си. Удобни са, когато тъпчеш хората.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори