Ангел Рангелов: Спешно е нужен контролен орган от експерти в туризма за да е в помощ на сектора
По примера на Тачър – първо експертите после властта! Туристическият сектор в България има нужда от експертна ръка и младежки хъс, коментира вторият в листата на Републиканци за Бургас
Генерални промени в учебните програми на професионалните и висши училища в България, силна реклама и контролен блок към Министерството на туризма, който да следи за качеството на предлаганите услуги в сектора. Това следва да бъдат конкретните стъпки за браншовите организации и държавните органи, ако целта е една - разгръщане на потенциала за този важен за страната ни сектор, обобщи Ангел Рангелов, областен координатор на „Републиканци за България“ и втори в листата на партията с номер 21 за 2МИР Бургас при среща с ръководството на Бургаската регионална туристическа камара (БРТК).
Вече шести месец той провежда поредица от срещи с представителите на всяко едно от звената в сектора, осигуряващи туристически продукт. Като човек, работил и инвестирал четвърт век в туризма, Рангелов е категоричен, че първата стъпка преди промяната трябва да е допитване и подробен анализ на настоящата ситуация.
С курсове за седмица не се става експерт в туризма
Председателят на БРТК Иван Иванов и Ангел Рангелов се обединиха около мнението, че образователната система у нас трябва да предприеме пълна оптимизация на учебните програми. Наред с това е нужно и обновяване на преподавателския състав във висшите и средни училища, отчетоха експертите.
„За съжаление днес виждаме хора в туристическия сектор, които без да познават основите на бранша започват работа като генерални мениджъри, управители на хотели, спа центрове, ресторанти. Това е грешен подход, който в крайна сметка води до предлагането на лош продукт. Искаме да минем по лесния път без да дадем нужния труд. Преподавателите трябва да се сменят. Нали не си представяте на студентите днес да обясняваме как се е управлявал къмпинг преди 30 години. Дигиталният маркетинг не съществува като понятие в учебните програми в българските учебни заведения. Орязани са двата най-основни премета – „чужд език“ и „практика“. Без тези две неща за какъв туризъм говорим“, коментира Рангелов след срещата.
От своя страна председателят на регионалната туристическа камара в Бургас допълни, че освен добре подготвените кадри страната ни спешно трябва да последва световните тенденции в маркетинга, ако иска да достигне до повече пазари.
„Ако ние не сменим туристическия си продукт и диференцираме рекламата - няма да имаме успех. Все още излизаме с печатни издания на туристически изложения. Те никога не са представяли точно това, което България предлага. Липсва ни директна реклама към младите хора, семействата, хората над 55 години. В момента общини отиват на изложения в Москва, но бизнес го няма. Показват хотели, културни програми – но не и възможностите за културен туризъм. Ще повторя думите на г-н Рангелов – нужни са промени в учебните програми, промяна на преподавателите, промяна на заплащането. Издръжката на студент от 820 лв. трябва да нарасне на 1500 лв“, отчете Иван Иванов.
В разгара на сезона - договарянето за следващия
Контрактингът или договарянето за следващия сезон трябва да приключи в разгара на настоящия. При нас тази световна практика липсва, е общото мнение на Рангелов и Иванов. Според тях, нискокачествените услуги в сектора постепенно ще изчезнат. Хотели, ресторанти и др. ще бъдат изтласкани по траекторията по естествен път и ще бъдат принудени да затворят, ако не акцентират върху качеството на услугата, която предлагат.
„1969 година, Кеймбридж, на една от първите срещи си Маргарет Тачър казва: От най-малкото графство до правителството, като подготвим кадрите, тогава ще вземем властта. Този пример е много показателен за това, което е нужно да направим и ние“, припомни историята Иван Иванов.
„Нужен е контролен орган в туризма с експерти, които да са в помощ на бизнеса, а не за да налагат санкции. Една от основните му функции обаче трябва да е свързана с крайният продукт, който туристите получават - проверка на готовността за стартиране на сезона. Контрол по всички курорти и туристически селища, както и обектите в тях. Само с такива лостове имаме шанс да удължим сезона и да го направим възможен и за алтернативните форми на туризъм. Няма как в цял комплекс да има отворен един обект и всичко друго да е затворено и ние да сме желана дестинация, извън месеците за плаж и море. Виждам, че от сектора подкрепят това предложение, залегнало в програмата на „Републиканци за България““, каза кандидатът за народен представител – Ангел Рангелов.