Беларуската опозиционерка Мария Колесникова е в неизвестност
Само дни след като беше официално обявено, че Мария Колесникова създава нова опозиционна партия в Беларус, днес адвокати твърдят, че се опитват да установят връзка с нея, както и с Иван Кравцов и Антон Родненков (също представители на Координационния съвет на опозицията), с които в момента няма контакт. Информацията е обявена днес от пресцентъра на съвета, предава ТАСС, цитирани от Инвестор.бг.
По данни на информационната агенция продължава издирването им.
Полицията в Минск е коментирала пред ТАСС, че се търси информация за изчезването на Колесникова. Министерството на вътрешните работи обяви, че няма информация тя да е била задържана.
По-рано беларуски медии писаха, че тази сутрин неизвестни лица са отвлекли Колесникова в близост до Националния худежествен музей в Минск, поставяйки я в микробус с надпис „Комуникация“.
Междувременно BBC писа, че стотици протестиращи са били арестувани в Беларус днес след четвъртия пореден уикенд на демонстрации срещу президента Александър Лукашенко. Британската медия се позовава на министъра на вътрешните работи, който твърди, че поне 633 души са били задържани.
Хиляди други се противопоставиха на тежките действия на полицията и се събраха в столицата Минск, където бяха разположени войски и водни оръдия.
Масовите вълнения в страната доведоха до смъртта на поне четирима души, а стотици са ранени, докато правителството използва насилие, за да се справи с несъгласието.
Редица опозиционни фигури избягаха от страната. В събота активистката Олга Ковалкова се превърна в поредната, която потърси убежище в съседна Полша, след заплахи да бъде вкарана в затвора.
От своя страна, Европейският съюз има за цел да наложи икономически санкции срещу 31 висши държавни служители в Беларус, включително срещу министъра на вътрешните работи на страната, до средата на септември. Това твърдят трима дипломати от ЕС, като допълват, че ходът е в отговор на изборите от 9 август, които според Запада са били фалшивицирани, предава Ройтерс.
След близо месец на масови протести срещу резултатите от вота, на които президентът Александър Лукашенко триумфира, удължавайки 26-годишното си управление, ЕС иска да накаже правителствените репресии и да подкрепи призивите за нов избори.
„Първоначално се съгласихме на 14 имена, но много държави смятаха, че това не е достатъчно. Сега постигнахме консенсус за други 17“, коментира единият от дипломатите. „Става дума за висши представители на властта, отговорни за изборите, насилието и репресиите“.
Външните министри на Европейския съюз дадоха своето широко политическо одобрение за санкциите, включващи забрани за пътуване в ЕС и замразяване на активи. Това се случи по време на среща в Берлин, която се проведе миналия месец, но на нея не беше решено към кого да бъдат насочени санкциите.
Гърция и Кипър, които настояват за отделни санкции срещу Турция в спор в Източното Средиземноморие, все още не са дали подкрепата си за действията срещу беларуските представители.
Всички 27 страни членки на ЕС трябва да се съгласят с подобни мерки, а Атина и Никозия могат да използват подкрепата си за санкции срещу Беларус, за да получат подкрепа за по-строги действия срещу Турция, твърдят дипломатите.