Глобалните инвестиции в имоти се свиват с една трета през първото полугодие
Азиатско-тихоокеанският регион е най-засегнат с 45% спад за отчетния период, с изключение на жилищата
Глобалните инвестиции в недвижими имоти намаляват с 33% през първата половина на годината заради пандемията от новия коронавирус и мерките за блокиране с цел ограничаване на неговото разпространение, показват данни на консултантската компания Savills Plc., цитирани от Bloomberg.
Азиатско-тихоокеанският регион е най-засегнат с 45% спад за отчетния период, тъй като регионът е и първият поразен от вируса.
Инвестициите намаляват с 36% в Америка и с 19% в Европа, Близкия изток и Африка, пише investor.bg
След като туристическата индустрия беше затворена с месеци заради ограничителните мерки, инвестициите в хотели се свиват с 59% през първото полугодие. Вложенията в търговски имоти намаляват с 41% на фона на затворените магазини.
По-добро развитие се отчита при промишлените и жилищните имоти. В Азия например вложенията в жилищни имоти нарастват двойно за периода. Ръстът обаче е обусловен от сделката на Blackstone Group Inc. за закупуване на пакет японски апартаменти от Anbang Insurance Group за близо 3 милиарда долара.
Очаква се инвестициите „да останат далеч под нивата отпреди пандемията до края на 2020 г., защото инвеститорите изчакват и искат да видят повече яснота на пазара“, коментира Саймън Хоуп, ръководител глобални пазари в компанията.
Инвеститорите се съсредоточават върху сигурни активи, каквито са логистичните имоти, жилищата и имотите, свързани с науките за живота.
Международният валутен фонд прогнозира, че глобалният брутен вътрешен продукт ще се свие с 4,9% през тази година. Главният икономист на МВФ Гита Гопинат заяви, че кумулативната загуба за световната икономика тази година и следващата в резултат на рецесията се очаква да достигне 12,5 трилиона долара.
Все пак, поне засега, спадът на инвестициите е по-слаб в сравнение с началото на последната финансова криза през първата половина на 2008 г. Тогава обемите се сринаха с 49% в световен мащаб и продължиха спада си до средата на 2009 г., припомня Софи Чик, директор на екипа за световни изследвания в Savills.