Как висшето образование се превръща в акцент на Бургас
През тази година администрацията ще наблегне сериозно на висшето образование, цели осъществяване на пряка връзка между училище, университет и бизнес
Студенти от бургаските университети ще получават стипендия от общината от първия семестър на първи курс. Това е част от новата програма за развитие на висшето образование в морския град - „Успешен студент“ и ще цели затварянето на кръга между средно образование, ВУЗ и бизнес и задържане на младите хора в Бургас. В момента това е голям проблем пред града - над 80 % от учениците в елитните гимназии напускат Бургас, след като завършат средното си образование, което отваря огромна пропаст пред университетите и бизнеса, търсещ квалифицирани кадри.
"Такава практика няма никъде другаде в България", обясни пред Флагман.БГ зам.-кметът по здравеопазване и образование Йорданка Ананиева.
Размерът на месечната стипендия се уточнява с ректорите, ще се дава участие в различни научни разработки и практически проекти.
„След бурното развитие на средното професионално образование в Бургас, което бе приоритет на екипа на Димитър Николов през предишния мандат, 2020 г. поставя логичното начало на стимулирането на висшето образоваие. Акцент в това развитие ще са приоритетните за града специалности - разработка и поддръжка на софтуер, медицина и инженерни направления. Целта на новата стипендия е да покажем на бъдещите и настоящите студенти, че обществото вижда техния труд, вижда техните успехи. И по този начин те да станат разпознаваеми и за бизнеса“, обясни Йорданка Ананиева.
Тя обясни още, че двете висши учебни заведения в Бургас от тази година ще предложат и нови специалности. В университет „Проф. д-р Асен Златаров“ ще може да се изучава „Виртуална реалност“ и „Медицинска апаратура“, докато в Бургаския свободен университет ще се акцентира върху специалности в направление транспортна техника, което е в унисон с новооткритите професионални паралелки в ПГМЕЕ, Професионалната гимнназия по транспорт и ПГЕЕ „Константин Фотинов“.
В същото време стана ясно, че няколко ще са основните приоритети в развитието на висшето образование през 2020 г. На първо място, по думите на Ананиева, стои допълнителното развитие на Медицинския факултет към университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Укрепването му след успешния прием в края на 2019 г. е ключова стъпка към налагането му като една от най-добрите медицински академични институции. В тази връзка е предвидено изграждането на генетична лаборатория, която ще може да се ползва едновременно и от преподаватели, и от студенти и ще е безценна от практическа гледна точка за професионалното развитие на бъдещите специалисти.
„Всичко това, разбира се, е насочено и към втория приоритет – построяването на нова университетска детска болница в Бургас“, допълни още зам.-кметът по здравеопазване и образование, която пое с този ресор след изборите в края на м.г. за учудване на мнозина.Всъщност обаче ходът от страна на администрацията се оказа изключително стратегически, тъй като на практика така се обединяват два от най-важни приоритета в програмата на кмета Димитър Николов, а те са взаимосвързани в контекста на новооткрития Медицински факултет. Самата Ананиева пък е с ресор „образование“ още от първия мандат на Димитър Николов през 2007 г.
„Това обаче не значи, че развитието във висшето образование ще е само ва тази насока. Държим Бургас да се развива и в посока информационни технологии, тъй като броят на IT фирмите, които търсят подготвени кадри тук, се увеличава с всяка година“, категорична е Ананиева.
Флагман.БГ разговаря с нея и за образованието в Бургас като цяло с основен акцент предстоящите ремонти на училища и детски градини, както и придобиването на така желаната функционална грамотност от учениците.
Подробности по темата и детайли за един от най-наболелите проблеми, свързан с две бургаски училища в една сграда, очаквайте в интервю!
И защо ли?!?!?!
Защото навсякъде е шуробаджанащина!!!!!!!!!!
Няма работа, мизерници!!!!!!
Не се правете на шантави!!!!!!
Ууууууууууу!!!!!!!!!!
И друго да попитам кое е елитно на една гимназия.
Пари се наливат само в КОЦ-а, но в Бургас не живеят само онкоболни! Пълна трагедия са другите болници!
Сега приоритет било образованието. Не ми се мисли какви ще ги сътворите там.
Най-добре правете градинки, това го можете, а е и най-безолезнено.
Това са елементарни селски тарикатски схеми, защото обшинарите нямат нито акъла нито кръгозора за да се измисли нещо повече, а основния проблем е че всички сте сложени от татко и батко ,връзкарчета и хора на някой, има много по продуктивни и креативни хора в града но вие искате те да работят бармани и продавачи а не да ви дават акъл , видиш ли ние сме прости а вие сте умни щото сте на хранилка , ще ви гледаме сеира , софиянци никога няма да ви дадат
И защо нашите деца да отиват някъде да учат , ако имат тази възможност тук в
градът,Естествено, важно е да има
• добри преподаватели ,
• добра база
и това следва да се поставя на първо място.
Много е важно учащият да има практика, ангажимент в тази посока на бизнеса .Дали от средно или висше учебно заведение , да има някаква
обвързаност , къде може да работи . ако е нужно финансово стимулиране от страна на фирмите .
Следва много работа за задържане на младите хора . ако няма стимулиране добро заплащане , възможност за устройване няма как да стане . Това , че много тръгват към София , Бургас има доста по добри възможности в тази посока .Така , че следва работа и пак работа .
Хората в коментарите ясно го казват, да се въведе като едно време пропусквателен режим и чекундурите от селата да не могат свободно да идват в града. Само така ще се утървем от тях. В момента хората, които живеят домен с последните краднати пари са купили апартаменти тука, а селата от които са дори не се намират в близост до Бургас. Аз се чудя за какво са ни такива крадливи селяци в града и не намирам отговор. Една част от тях дори не смятат за редно да си плащат осигуровките толкова са нагли!
Освен образование трябва и стаж, къде ще е като няма работни места?
Ще задържите младите друг път. Колкото ще построите и детска болница. Ще залъгвате хората с приказки, докато минат парламентарните избори, та ГЕРБ да не загуби гласове.
Измислени специалности без приложение.
Директори- непрофисионалисти, но лоялни калинки.
Колко бургаски проф гимназии имат дуално обучение?
Колко зрелостници работят по специалността си?
Това е статистика, другото е само думи...Рибата се вмирисва от главата...