Управлението на ГЕРБ през последните 4 години доказа, че няма капацитета да отговори на нуждите на бургазлии
Нашите общински съветници са чисти, неангажирани в политически схеми хора, които имат мотивация да разрушат порочния модел на управление. Те ще бъдат добавената стойност стойност на следващия ОбС Бургас
-Г-н Табаков, в навечерието сме на местните избори с каква нагласа и самочувствие влизате в битката срещу фаворита на ГЕРБ Димитър Николов?
-Уверени, че бургазлии искат промяна, а ние имаме силите да им я дадем. Целият ми житейски път е минал в управление и създаване на работни места и това е най-голямото ми предимството пред настоящия кмет Димитър Николов. Очакваме кметът на община Бургас да бъде от „Движение България на гражданите” и да имаме мнозинство в Общински съвет. Ако ли пък не, да бъдем втора политическа сила в ОбС и определящ фактор във взимането на важни за града решения. Кандидатите ни ще се борят за силен преференциален вот, всички те са достойни – от първия до последния.
-Презентирахте амбициозна програма от 39 точки, но какво ще е първото нещо, което ще реализирате, ако спечелите местните избори?
-Само акцентите са 39. Иначе програмата ни за управление на Бургас се състои от над 180 мерки, качена е на сайта ми www.jivkotabakov.bg. Платформата ще остане отворена за предложения от страна на гражданите до активната кампания. Всяко едно от тези предложения, върху които работихме месеци наред, е в полза на бургазлии и с мисъл за повишаване на жизнения стандарт, развиваща се икономика, качествено здравеопазване, по-чист въздух и по-добра социална политика. Знам, че голяма част от съгражданите ни ще припознаят програмата, защото са участвали в нея под една или друга форма. В мандат 2015-2019 г. като общински съветник имах редица конструктивни предложения, които не срещнаха подкрепа в Общинския съвет, инициирах и няколко подписки, така че от първия ден след изборите имам куп задачи, върху които да продължа да работя.
-Представихте интересна листа на доказани експерти и досега не са имали пряк досег с политиката. Това ли ще бъде екипът, с който ще работите, ако спечелите изборите?
-За нас беше важно да съберем личности, за които общински съветник не е професия. Искахме тези хора да дадат добавена стойност на следващия Общински съвет. Затова в листата ни ще видите експерти от всички сфери, както и представители на неправителствени организации. Липсата на конструктивен диалог и идеи за развитието на Бургас свали много нивото на досегашния местен парламент. Вярвам, че листата на „Движение България на гражданите” за общински съветници е съставена от чисти, неангажирани в политически схеми хора, които имат мотивация да разрушат порочния модел на управление.
-В тази връзка нуждае ли се администрацията от промяна? Остава ли у вас усещането за т.нар.“общинясване“ – изпадане в рутина, която пречи на служителите да видят дори елементарните си грешки?
-Естествено, че рутината води до изхабяване, но в същото време е и трупане на опит. В общинска администрация има много добри специалисти с дългогодишен стаж. Това са професионалисти, които са далеч от партийното кадруване и заслужават уважение. Проблемите идват от по-високите етажи в администрацията и точно там има нужда от сериозни реформи.
-Изглеждате извънсистемен играч, в тази връзка не се ли притеснявате, че ако достигнете до балотаж няма да може да разчитате на подкрепата на друга партия? Мая Манолова, например, критикува само ГЕРБ и оставя широко отворени врати към другите формации.
-Обявих първи своята кандидатура за кмет на Бургас, без да се притеснявам от компроматни войни. Първи и единствен дадох възможност на съгражданите си да участват активно в управленческата програма на Бургас. Зад мен стоят бургазлии и това ми дава най-голямата увереност.
-Как ще работите в бъдещия Общински съвет, ако станете кмет, очаква се ГЕРБ да имат солидна група, ако не и мнозинство?
-Изборите на 27 октомври ще покажат кой какво представителство ще има в Общинския съвет. Управлението на мнозинството през изминалите 4 години доказа, че няма капацитета да отговори на нуждите на бургаските граждани и те знаят това.
-Развивате интересна концепция за управление. Например – презастрояването, което е факт в комплексите, но не давате конкретни решения. Как и в каква посока трябва да се развива Бургас?
-Напротив, в програмата си даваме конкретни решения във всички сектори. Конкретно за презастрояването – ограничаването му минава през цялостно преразглеждане на Общия устройствен план (ОУП) на града. Освен това има много пустеещи сгради и парцели, които могат да бъдат преустроени, не е нужно да строим нови. Важно е да се спазват ограниченията във височината на сградите, както и това да се оставят места за зелени пространства около тях. Хората се задушават от липса на пространство вече. Проблемът е, че няма устойчивост в планирането, няма визия. Наскоро повдигнах един изключително тревожен въпрос за събарянето на Хаджипетровите мелници в сърцето на Бургас. Градската управа е длъжна да опази архитектурните си паметници. Страх ме е, че Бургас започва да губи от атмосферата и чара си. Естетиката отстъпва пред сивотата на бетона.
-Как Бургас може да се превърне отново в атрактивно място за младите хора на възраст 19-35 години, които отдавна са в София или чужбина?
-Това не може да е акт само на един човек, това трябва да е обща кауза и национален приоритет. България е в демографска криза, а в същото време управлението няма нужните инструменти да се справи с нея. На местно ниво нещата не стоят по-различно - давам ви конкретен пример с образованието - по какъв начин професионалните гимназии са обвързани с нуждите на бизнеса и обществото? За дуално обучение се говори само по семинари и кръгли маси, а то е основополагащо. Младите хора са склонни да рискуват, те търсят предизвикателството, но и мотивираността във финансово отношение. Бургас не им предлага тази среда, защото липсва стратегия и дългосрочна обвързаност на средното и висшето образование с адекватната икономическа обстановка. Само работата обаче не задържа на едно място младия човек. Затова нашата програма залага освен на промени в образователния модел, но и на такива в културния живот на Бургас.