×
Бизнес ЮГ София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Семейство от Мичиган счупи щатския рекорд с 842,4 млн. долара от лотарията Powerball
  • Съдът не даде ход на делото срещу Васил Божков за хазарта
  • Училищата в Атина отварят след 2 дни прекъсване заради горещините
  • Конкурсите за директори бетонираха статуквото в три университетски болници
  • Голям пожар на летището в Брюксел
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Силиконът не повишава риска от рак на гърдата, но е важно жените да следят за бучки


Силиконът не повишава риска от рак на гърдата, но е важно жените да следят за бучки
Хубаво е на всеки 2-3 месеца жените да изследват обстойно гърдите си и при най-малкото съмнение да се консултират със специалист, съветва д-р Павел Хрусанов – старши ординатор в хиругичното отделение на КОЦ-Бургас
15 Август 2019, Четвъртък, 12:42 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

През последните години все повече жени посещават специалист за профилактични прегледи, това е изключително добра тенденция, смята д-р Павел Хрусанов от КОЦ-Бургас

Д-р Павел Хрусанов е дългогодишен лекар в Комплексния онкологичен център в Бургас. Той работи там от 30 години и в момента е старши ординатор в Отделението по онкологична хирургия. Днес е изключително специален ден за него, тъй като на тази дата той навършва 60 години. Разговаряме с него по изключително наболял за жените проблем – ракът на гърдата. Как може да се предпазите от това заболяване, дали силиконовите импланти представляват риск за Вас и още много полезни съвети, четете в интервюто ни с него.

- Д-р Хрусанов, Вие сте лекар от 30 години, практикувате хирургия. През Вас са минали много пациенти. Имате ли в кариерата си някой по-запомнящ се случай, който да е оставил у вас дълготраен спомен?

- Работата ни е доста тежка и доста трудна. Тежките случаи са почти ежедневие при нас. Най-запомнящи, за жалост, са случаите с млади хора със залокачествени заболявания. Това никой не може да подмине равнодушно. Но да не говорим за тежките случаи. Всъщност за нас всеки пациент, който е оздравял от такова заболяване, е огромно постижение. Борбата не е никак лека – както за нас, така и за пациентите. Лечението е продължително при рака на гърдата и за съжаление не винаги се увенчава с успех. Всеки оздравял, който живее 10, 15 или 20 години след лечението, за нас е истински успех.

- Какви са първоначалните симптоми на рака на гърдата?

- Обикновено то се демонстрира най-често с бучка в гърдата. Но далеч не всяко образувание, което жената успее да напипа, се касае за рак – това се уточнява от специалист. Освен бучка в гърдата, може да се намери такава в подмишницата – това са болни лимфни възли. Може да е някакъв вид деформация на гърдата, може да се наблюдава секреция от зърното и дори в някои случаи придърпване на кожата или промяна на цвета. Всичко това биха могли да бъдат симптоми на раково заболяване и съветвам всяка жена, която установи подобно изменение своевременно да се консултира със специалист.

- Каква всъщност е разликата между различните бучки, за които говорихте – тези, които са свързани с онкологично заболяване и тези, които не са?

- Освен рак на гърдата, с бучка може да се демонстрира и доброкачествен тумор. Той не представлява проблем самостоятелно, но в някои случай трябва да се проследи неговото развитие, в други пък – дори трябва да се премахне оперативно. Има и други доброкачествени образувания – например кистите. Това са кухини, пълни с течност и не са свързани пряко с рака на гърдата, но за жалост в един момент всъщност те могат да са предвестник или да дадат начало на злокачествено заболяване. Има и локални разраствания на млечните жлези, които също могат да са под формата на бучка. Те също са доброкачествени изменения, но те носят риск от злокачествено израждане в бъдеще. Има методи и начини, по които се диференцират двете. Във всички случаи трябва да се ползва целият арсенал от възможности в диагностиката, за да се изключи евентуално раковото заболяване или ако се докаже, да бъде своевременно лекувано.

- Новите технологии, които в последните години навлизат при лечението на онкозаболявания, помагат ли при диагностиката и дори оперативното лечение?

- Постоянно излизат новости в медицината, включително и такива, помагащи в борбата с онко заболяванията, тъй като те са чести, тежки и трудно лечими. По отношение на диагностиката, в последните години наблюдаваме изключително бързо усъвършенстване в ултразвуковите методи за изследване. Рентгеновите методи напоследък също дават много повече информация, отколкото тези отпреди 20 години. По отношение на самото лечение – на преден план излизат новите медикаменти, които се ползват. Те се развиват най-бързо и ние, лекарите, разчитаме изключително много на тях за лечение на онкозаболявания, които не са в начален стадий. По отношение на хирургията тенденцията е да се съхранява гърдата. Оперативните намеси стават все по-малки по обем и разбира се ползваме нови хирургични техники, свързани с ултразвукови скалпели. В общи линии това са технологиите, на които разчитаме в момента, но всичко това се променя изключително скоростно.

- Каква е разликата ехографията и мамографията?

- Двата метода не се изключват един с друг, те носят различна информация. От основно значение дали единият от двата метода ще бъде в полза на пациента е структурата на млечната жлеза. Има жени с т.нар. „плътни гърди“, които на мамограф дават образ, неспособен да помогне за диагнозата, тъй като млечната жлеза се появява като плътно бяло петно, зад което може да се крият всякакви образувания. Двата метода се допълват, но при всички случаи клиничното изследване от хирург също не е за подценяване, защото има образувания, които не се виждат нито на ехограф, нито на мамограф. Има и такива, които са на обратно – виждат се, но не могат да се напипат. Обикновено комбинацията от едно от двете изследвания с клиничен преглед са достатъчни.

- В 21 век все повече жени слагат импланти. Може ли тази процедура да създаде предпоставки за развитие на рак на гърдата?

- Действително има много жени с импланти. Моето лично впечатление е, че тези процедури не водят до по-голям риск от заболяване с рак на гърдата. Самият имплант се поставя под мускула и няма допир с млечната жлеза. По мое виждане, мнение и наблюдение, не смятам, че имплантите са рискови за здравето на гърдите. Единственото усложнение, което може да се появи, е в случаи, когато жената има импланти, а гърдата й боледува и трябва да бъде оперативно лекувана. В такива случаи не е лесно да се вземе решение дали имплантът трябвада бъде премахнат, или запазен. Решението за това се взема непосредствено преди или по време на операцията и за всяка жена е индивидуално.

- Какво бихте съветвали жените. Как да се предпазят от рак на гърдата?

- Здравето на жените е в техните ръце, тъй като става дума за един орган, който е напълно достъпен както за изследване от специалист, така и за самоизследване от самите тях. Съветът ми към всяка жена е поне веднъж на 3 месеца да изследва гърдите си обстойно и при най-малкото съмнение за някаква промяна спрямо предходния период, да потърси веднага лекарска помощ. Изключително добро впечатление прави фактът, че жените идват често на профилактични прегледи – не защото са открили бучка, а за да са сигурни, че нямат някакъв проблем. Това е изключително добра практика, защото дава възможност за много ранна диагностика. Образни изследвания като скрининг се правят на жени над 50-годишна възраст. Мамографии се извършват и през 2 години, което е важно. Нерядко тумори се установяват на профилактични мамографии, без жената да е подозирала, че има някакъв проблем.  
 


В категории: Здраве


България Всички новини
Цончо изпълни мечтата на Звезделина, ИТН набута на бургазлии невзрачния Силви в НС Цончо изпълни мечтата на Звезделина, ИТН набута на бургазлии невзрачния Силви в НС Току-що ЦИК публикува окончателният резултат, ясни са имената на всички народни представители Земеделци бесни от милионните загуби, искат ревизия на Агенцията за борба с градушките Земеделци бесни от милионните загуби, искат ревизия на Агенцията за борба с градушките Всяка година бюджетът за ракети се увеличава, започваме все по-често да се съмняваме в тяхната ефективност и качество, смятат стопаните Двама се опитаха да подкупят полицаи, но се озоваха в ареста Двама се опитаха да подкупят полицаи, но се озоваха в ареста Единият от тях подхвърлил 50 лева, другият - 100  Д-р Спасимир Иванов стана председател на УС на "Черноморец 1919" Д-р Спасимир Иванов стана председател на УС на "Черноморец 1919" Досегашният старши треньор Ангел Стойков поема ролята на главен мениджър Тревожна статистика: Случаите на рак на дебелото черво у нас се увеличават Тревожна статистика: Случаите на рак на дебелото черво у нас се увеличават Хората с фамилна обремененост е наложително да се изследват НСИ обяви каква е годишната инфлация за май месец НСИ обяви каква е годишната инфлация за май месец През май 2024 г. месечната инфлация е -0.2%, а годишната инфлация за май 2024 г. спрямо май 2023 г. е 2.3% Путин: Спирам войната, ако Украйна се откаже от НАТО и от завзетото от Русия Путин: Спирам войната, ако Украйна се откаже от НАТО и от завзетото от Русия "Ще направим това незабавно", подчерта Путин в реч пред руското Mинистерство на външните работи Автобусите за Бургас са пълни, пускат повече линии Автобусите за Бургас са пълни, пускат повече линии От 15 юни транспортната компания ще пусне допълнителна сезонна линия до Царево от София УАСГ обмисля разкриването на филиал в Бургас УАСГ обмисля разкриването на филиал в Бургас От висшето учебно заведение ще изпратят своите изисквания за помещенията, необходими за бъдещия студентски кампус Вижте кога и къде ще пръскат против комари в Бургас Вижте кога и къде ще пръскат против комари в Бургас Започват от понеделник
Какво ще променят крайнодесните от "Национален сбор" във Франция Какво ще променят крайнодесните от "Национален сбор" във Франция Социологическо проучване на “Харис” от понеделник сочи, че антимиграционният и евроскептичен “Национален сбор” ще стане най-голямата сила след изборите, но може да не получи достатъчно депутатски места за мнозинство Ориенталски лукс: Пентхаусът за $100 000 на нощ, в който отсяда Бионсе (СНИМКИ) Ориенталски лукс: Пентхаусът за $100 000 на нощ, в който отсяда Бионсе (СНИМКИ) Той се намира в хотелски комплекс с 90 басейна, СПА процедури със злато и целодневен сервиз на шампанско В Гърция било евтино... Прочетете това и преценете дали е така В Гърция било евтино... Прочетете това и преценете дали е така 4 евро струва топка сладолед Съдът на ЕС глоби Унгария с 200 млн. евро за неспазване на миграционните политики Съдът на ЕС глоби Унгария с 200 млн. евро за неспазване на миграционните политики Това е възмутително и неприемливо, отсече Виктор Орбан Украйна отхвърли категорично предложението за примирие на Москва Украйна отхвърли категорично предложението за примирие на Москва Условията красноречиво говорели за "неспособността на сегашното руско ръководство да оцени адекватно реалностите“, коментира съветник на Зеленски Две катастрофи блокираха Хаинбоаза Две катастрофи блокираха Хаинбоаза Инцидентът е станал недалеч от най-високата точка на старопланинския проход Защо Дама Пика е символ на злото Защо Дама Пика е символ на злото Тя вероятно се е родила заради тестето карти Таро Съдия блокира ново правило за ЛГБТ общността в 4 щата Съдия блокира ново правило за ЛГБТ общността в 4 щата То няма да се прилага в училища и колежи   Френската левица е в паника, обединява се в Народен фронт за парламентарните избори Френската левица е в паника, обединява се в Народен фронт за парламентарните избори Тази коалиция ще се изправи срещу десния "Национален сбор", който в момента води в социологическите проучвания. Руски журналист е загинал при украински обстрел в Източна Украйна Руски журналист е загинал при украински обстрел в Източна Украйна По-рано НТВ съобщи, че трима нейни служители, сред които и Кожин, са били ранени в село Холмивски, недалеч от Орловка
Румен Радев Румен Радев за партията: Не коментирам паник атаките на лидерите, думата има медицината Виц на деня Виц на деня - Започваш много да ми харесваш, толкова си смешен и забавен...
- Ааа, т'ва е нищо. Ти гол да ме видиш...
Виц на деня Виц на деня - Защо казват на родния език "майчин"?
- Защото бащата не може да вземе ДУМАТА!...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Делфинът е може би едно от най-интелигентните животни в света, но комарът все още е най-аплодиран!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори