×
Бизнес ЮГ София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Кола се преобърна в Шуменско, шофьорката – с 1,91 промила и положителен тест за метамфетамин
  • Митничари откриха контрабандно злато за над 80 бона на "Лесово"
  • Росен Желязков се отказва от европарламента
  • 15-годишно момиче се удави след падане в напоителен канал
  • Vivacom тества първи в България най-новата мобилна технология 5.5G
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Почина Цветан Тодоров - мислителят на свободата


06 Февруари 2017, Вторник, 00:03 ч.
Източник: 24часа

През 2014 г. посети България за изложба на свой приятел и говори за новия месианизъм и традиционните ценности Есеистът, философът, историкът на идеите Цветан Тодоров почина в Париж на 77-годишна възраст, съобщиха медиите във Франция, където той живееше.

“С безкрайна тъга научихме за смъртта на Цветан Тодоров, мислителя на свободата”, съобщи сред първите в туитър Сандрин Толоти, бивша главна редакторка на двумесечното литературно списание “Букс”, в което Тодоров бе член на издателския съвет. “Почина фантастичният хуманист” бе заглавието на френското сп. “Нувел обсерватьор”. 

“Във френския интелектуален живот Цветан Тодоров заемаше особено място. Той не можеше да бъде причислен към никакъв лагер. Не фигурира в пантеона на френската теория. Заклет антикомунист, главно заради собствената си биография, той е част от антитоталитарния устрем, без да стане “нов философ”, пише изданието.

Цветан Тодоров дълги години бе най-яркото българско присъствие в академичните и интелектуалните среди във Франция, макар самият той рядко да говореше за годините в България, преди да стане имигрант. Роден е на 1 март 1939 г. в София. Негов баща е библиографът Тодор Боров, а дядо по майчина линия — общественикът Иван Пеев-Плачков. Напуска страната едва на 23 г. и се установява във Франция като “невъзвращенец” през 1963 г. Българските му корени обясняват по-късния му интерес да прави дисекция на тоталитарните общества. През 1966 г. защитава докторска дисертация на тема “Литература и означаване” под ръководството на Ролан Барт. Става френски гражданин през 1973 г. От 1968 г. до смъртта си е почетен директор по изследователската дейност във Френския национален център за научни изследвания, а между 1983 и 1987 г. ръководи изследователския Център за изкуствата и езиците. Във Франция Тодоров е забелязан след преводите си на руските формалисти. Това му помага да промени из основи анализа на повествуванието, като използва семиотиката. През 1970 г. заедно с Жерар Женет става основател на списание “Поетика”. А прочутото му “Въведение във фантастичната литература” се превръща в едно от знаковите произведения на теорията на жанровете.

През 80-те години Цветан Тодоров обаче обръща гръб на лингвистиката и се посвещава на проблемите за същността. През 1984 г. неговата “Критика на критиката” става сбогуване с младостта му на структуралист Това е моментът, в който той решително навлиза в историята на идеите, в проблема за паметта и за отношението към другия в различен исторически контекст като например завладяването на Мексико или лагерите по времето на тоталитарните режими. Политическата ангажираност също заема съществено място в живота му. Личната му биография го превръща в яростен антитоталитарист, а недоверието му в революционните утопии става причина някои да го наричат консерватор. Но най-често срещаното определение за него е хуманист. “Хуманизмът не е партийна програма, това е концепция за човешкото същество и единство от етични и политически принципи - казва той през 2010 г. - Хуманизмът констатира принадлежността на всички хора към едно и също пространство и изисква едно и също достойнство за всички. (...) На върха на ценностите на хуманизма е любовта, защото всеки от нас има нужда от другите, които държат ключовете към нашето щастие. Хуманистичното поведение днес се противопоставя на всички форми на дискриминация и се отказва от илюзиите, подхранвани от различните утопии (то не проповядва революция, не обещава достъп до Рая).” След началото на войната в Ирак Тодоров категорично се противопоставя на привържениците на “правото на намеса”. “Да помагаме на отчаяните - да, да променяме политическите режими чрез бомби - не Приемам само едно изключение - когато се разбере, че край нас се извършва геноцид, трябва да бъде направено всичко той да бъде спрян.” Назависим защитник на демокрацията, в сборника си с есета “Човешкият отпечатък”, излязъл през 2009 г., Цветан Тодоров декларира своята привързаност към “средния път” на либералната демокрация. “Да не се доверяваме на двете крайности. Не бива да се червим, че сме избрали този път по средата”, посочва той. Цветан Тодоров бе канен да изнася лекции в много престижни висши учебни заведения в САЩ - в Колумбийския университет, в Харвард, в Йейл. Той е доктор хонорис кауза на университета в Лиеж. Получавал е много награди. Книгите му са преведени на 25 езика, повечето от тях и на български. Сред тях са “Поетика на прозата”, “Семиотика, реторика, стилистика”, “Памет за злото, изкушение за доброто”, “Завладяването на Америка. Въпросът за Другия”, “Живот с другите. Опит по обща антропология”. През 2012 г. публикува “Интимните неприятели на демокрацията”, а през 2015 г. “Неподчинените” - серия портрети на хора, които са вървели срещу течението, включително и на Едуард Сноудън. Тодоров остави неиздадена последната си творба, която ще се появи през март. Френският интелектуалец с български корени бе женен за френско-канадската писателка Нанси Хюстън от 1981 г., но двамата се разведоха през 2014 г. Бившата му съпруга е авторка на 45 книги, с нея живеят двете им деца. Хюстън сега споделя дните си с швейцарски художник.

Цветан Тодоров отказваше да дава интервюта за български медии. Едно от последните големи български събития, на които присъства, бе откриването на изложбата “Епопея на тракийските царе” в Лувъра. Рядко се връщаше и в страната, която го превърна в изгнаник. Все пак през 2014 г. се изкуши да дойде в България. Това беше заради изложбата на Николай Ничев-Ничето - малко популярен, но много талантлив творец, негов приятел. Големият интелектуалец разгледа изложбата в Националната галерия и написа предговор към каталога. Срещата с философа беше във Френския институт - наложи се да се сложи видеоекран пред него, защото желаещите да го видят и “пипнат” бяха десетки. “Аз съм много доволен от тази среща – да ви чуя и да се науча на много полезни неща. Има ли един вълшебен начин, за да се преборим с вътрешните врагове на демокрацията? Не ми се вярва. Не вярвам, че можем да ги победим чрез някоя нова революция, нито чрез високите постижения на технологията, която променя живота ни постоянно. Наистина, вярвам повече в тая традиционна ценност, която е образованието, възпитанието, защото щом тия врагове са се родили един ден, те значи могат и да умрат един ден. Не бива да се отчайваме”, заяви той тогава.

Говори за новия месианизъм - по-парадоксален, който иска да внесе човешките права и демокрацията с военни средства. Току-що у нас бе излязла на български и книгата “Живот в огъня” с дневници, любовни и приятелски писма, както и изповедни документи, в които се разкрива вътрешният мир на руската поетеса Марина Цветаева (1892-1941). Цветан Тодоров с много любов и вещина подрежда и коментира изповедните документи.




Коментари
Флагман.БГ 10 неща, които карат мъжете да се влюбят 10 неща, които карат мъжете да се влюбят 12/06/2024, Сряда 22:00 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Възродиха идеята за контрол върху графити изкуството в Бургас, този път идва от управляващите Възродиха идеята за контрол върху графити изкуството в Бургас, този път идва от управляващите Крачка напред ли сме най-после да имаме фестивал на уличното изкуство? За какво мъжете най-често лъжат, ето 5 неща За какво мъжете най-често лъжат, ето 5 неща Те крият истината, за да прикрият несигурността си Цончо Ганев ощастливи Звезделина Каравелова Цончо Ганев ощастливи Звезделина Каравелова Активистката на „Възраждане“ от Несебър ще стане депутат Това са най-големите бебета сред зодиите Това са най-големите бебета сред зодиите Четири зодиакални знака се отличават с инфантилността си Новите евродепутати не са това, което очаквахте Новите евродепутати не са това, което очаквахте Доста от новите избраници не проведоха типична предизборна кампания, а се фокусираха върху социалните мрежи Рецепта за свинско в гювечета Рецепта за свинско в гювечета Бързо и вкусно ястие ДПС със спад на гласовете от Турция ДПС със спад на гласовете от Турция Само че процентният дял на ДПС от гласовете в Турция остава почти същият Всички ги обичаме, но знаете ли от какво са направени рулцата от раци Всички ги обичаме, но знаете ли от какво са направени рулцата от раци Рулцата от раци понякога изобщо не съдържат рибен продукт Сливналии продават уникално тунинговано BMW M6 за $460 хил. Сливналии продават уникално тунинговано BMW M6 за $460 хил. Проектът се нарича "Цитрин" и е дело на Тодор Начев и Пламен Банов Знакови лица на ПП-ДБ отпадат от НС, формацията се сви повече от двойно Знакови лица на ПП-ДБ отпадат от НС, формацията се сви повече от двойно От над 621 хил. гласа през април 2023 г. сега взима по-малко от половината - 307 848
Започват да произвежда бира от кока Започват да произвежда бира от кока Новата бира на El Viejo Roble струва под 2 долара Тайсън Фюри лази по земята пиян, изхвърлиха го от бар Тайсън Фюри лази по земята пиян, изхвърлиха го от бар Той дори си удря главата в стълб Синът на Джо Байдън загази, признаха го за виновен и го грози 25 години затвор Синът на Джо Байдън загази, признаха го за виновен и го грози 25 години затвор Президентът обяви, че няма да го помилва САЩ и Германия дават още ПВО-системи на Украйна САЩ и Германия дават още ПВО-системи на Украйна Западните съюзници обещаха финансова и военна помощ на Володимир Зеленски Този български инфлуенсър си поръча чипс от кокоши крака в Южна Корея Този български инфлуенсър си поръча чипс от кокоши крака в Южна Корея Тук има много интересни неща, кухнята е много различна и вкусна, например предлагат на пазара чипс от кокоши крака, разказа Сашо Кадиев Това е най-редкият зодиакален знак Това е най-редкият зодиакален знак Най-често срещаният е Скорпион  Тя беше секссимвол, а сега вече е фермерка Тя беше секссимвол, а сега вече е фермерка Памела Андерсън продаде къщата си в Малибу и отиде на село Градушка изпочупи носа и прозорците на самолет Градушка изпочупи носа и прозорците на самолет В бурята попаднал полет на австрийските авиолинии от Испания до Австрия Съветът за сигурност на ООН подкрепи предложения от САЩ план за прекратяване на огъня в Газа Съветът за сигурност на ООН подкрепи предложения от САЩ план за прекратяване на огъня в Газа Единствено Русия се въздържа, но не използва правото си на вето Хърватия, Литва и България с най-ниска активност на евровота Хърватия, Литва и България с най-ниска активност на евровота Белгия води, следвана от Люксембург и Малта
Румен Радев Румен Радев за партията: Не коментирам паник атаките на лидерите, думата има медицината Виц на деня Виц на деня - Скъпа, на какво мирише така хубаво?
- На парфюма, който вчера ми подари.
- Нищо не съм подарявал.
- Подари ми. Виж си портмонето!
Виц на деня Виц на деня - От 5 месеца се занимавам с бизнес и вече имам 1 милион.
- Как успя така бързо?
- Ами, започнах с 2 милиона.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук "След всяко ядене ставаш все по-самотен."
Стара канибалска поговорка
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори