×
Бизнес ЮГ София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Полша ще обучава украинските войски на своя територия
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Не само храните, развлеченията, спортът и културата също поскъпнаха извънредно много


Не само храните, развлеченията, спортът и културата също поскъпнаха извънредно много
Разходите за свободното време на българина, които са били 72 лв. на човек миналото лято, сега вече са 100 лв., т.е. увеличението е с 50%, посочват икономисти
04 Ноември 2023, Събота, 16:17 ч.
Автор: Флагман.БГ

Това може да ни изиграе лоша шега за влизането в еврозоната

Това лято освен от рекордните горещини хората бяха неприятно изненадани и от прекалено високите цени на всичко, което плащат за развлечения, култура и изобщо – за свободното си време.

Киното като най-масово културно занимание поскъпна извънредно много. Билет за възрастен за прожекция на пълнометражен филм през уикенда, който струваше 8 лева преди пандемията, вече е 15 лв., т.е. е поскъпнал почти двойно, пишат от "24 часа". Нощните клубове въведоха нещо като такса вход – от 10-15 лв. за по-обикновените до 25 лв. за по-луксозните. В тези пари не влиза никаква консумация, по-скоро таксата е начин да се ограничи малко напливът.

А опитайте се да си купите билет за нашумялата нова постановка на Народния театър "Иван Вазов" "Хага" през ноември и ще установите, че най-хубавите места на партера струват по 100 лв. И вече са свършили за представлението на 14 ноември. Същото е положението и с "Хъшове", нищо, че спектакълът се играе вече второ десетилетие. Или се опитайте да се вредите за традиционния новогодишен галаконцерт в Софийската опера – 130 лв. са най-скъпите билети, а най-евтините са по 50 лв.

А ако искате да заведете детето си по Коледа да гледа балета “Лешникотрошачката”, ще трябва да платите по 80 лв. за най-хубавите места на партера или на първи балкон. Ако намерите, защото и те са на свършване.

Билетите за концертите на Лили Иванова на 15 и 16 декември в зала 1 на НДК струват от 90 до 300 лв. Но не са останали кой знае колко много непродадени.

Същото е и със спортните събития. Билетите за мачове на “Герена” са с десетина процента по-скъпи от миналогодишните. Да, вярно е, че не струват колкото тези за турнето на NBA в Париж, които са по 250 евро. Само по 15-20 лева са, но за много запалени футболни фенове и това е много.Не че не плащат. За благотворителния мач на Стилиян Петров на стадион "Васил Левски" в края на август билетите струваха между 60 и 90 лв. И първо се изкупиха най-скъпите – за ложите. В секторите Б и Г, където местата бяха по 60 лв., имаше тук там незаети.Всичко това не са само наблюдения. Статистиката също улови невероятно голямо повишаване на разходите за свободно време.

Ако до миналото лято основният двигател на инфлацията в България бяха горивата и цените на енергията, а през зимата - храните, това лято тя се помпа най-вече от развлеченията, спорта и културата, които са поскъпнали със 7,5% само през юли. И донякъде от хотелите и ресторантите, чиито услуги са се вдигнали за същото време с 2,9%.

За сравнение, храните са повишили цените си само с 0,1%. С други думи, хлябът поскъпва по-малко, отколкото зрелищата. В САЩ, където ситуацията е същата, дори се роди терминът "фънфлация" от английската дума за забавление и инфлация. И се оказа, че има хора, които са готови да теглят кредит, но да отидат на желания концерт.

Разходите за свободното време на българина, които са били 72 лв. на човек миналото лято, сега вече са 100 лв., т.е. увеличението е с 50%.

"Обяснението ми е, че бе лято, а голяма част от развлеченията са свързани с този сезон. Ако погледнем годишните разходи, ще видим, че миналото лято пак имаше известно увеличение на дела на разходите за развлечения, но не чак толкова голямо. Защото през 2022 г. инфлацията се покачваше устремно и достигна своя пик през септември. Със сигурност много българи тогава са отложили лятната си почивка или са я прекарали по-скромно. Тоест са задържали тези разходи, които сега отпускат", казва икономистът от Института за пазарна икономика Адриан Николов.

Но защо поскъпват толкова много?

Икономистите наричат такива стоки и услуги еластични, защото при тях дори малки промени в търсенето и предлагането влияят много върху цената. Това са обикновено неща, които не са от първа необходимост и не са жизненоважни.

Например фен на Тейлър Суифт, ако певицата дойде да изнесе концерт в България, би дал и 500 лева за билет, без да се замисли как това ще се отрази на личните му финанси. Билетите за друга звезда - Ед Шийрън, който идва у нас през август догодина, са по 300 лв., но буквално минути след пускането им онлайн виртуалната опашка стигна 100 хиляди души.

Нееластични са например бензинът, хлябът и токът. Дори да мине 3 лева литър гориво, потребителят няма къде да ходи. Ще продължи да зарежда колата си. Същото е и с лекарствата. Затова по принцип цените на такива стоки винаги са били наблюдавани по-внимателно от правителствата, а някои от тях дори се регулират. Когато не може, настават политически драми като например тази откъде ще намерим пари да компенсираме горивото за гражданите, ако цената му мине 3 лева.

При книгите, билетите за кино, театър или спортни събития съвсем не е така. Ако дадено събитие предизвиква достатъчно интерес, със сигурност организаторите му ще се възползват максимално. Все пак местата във всяка зала или стадион са ограничени. А интерес определено не липсва.

Данните на НСИ за броя на продадените входни билети показват, че този сектор от икономиката почти се е измъкнал от пандемичната криза, която удари много силно тъкмо ентъртейнмънт индустрията.

През 2018 г. броят на продадените билети за театър например беше 1,2 млн., през 2019 г. се повиши на 1,3 млн., за да падне по време на пандемията през 2020 г. драстично на 371 хиляди.

Но последва възстановяване и през 2022 г. продадените билети за драматични театри са вече 844 хиляди. През 2023 г. със сигурност ще минат отново 1 милион.

Същото важи, макар и в други мащаби, за билетите за поп и рок концерти, опера, балет, фолклорни, симфонични концерти и др. (виж инфографиката).

Данните за продадените билети за кино показват същото. С кината дори се е случило нещо още по-любопитно – следпандемичното юрване на хората по развлечения сякаш ги възроди за нов живот. Докато през 2019 г. у нас е имало 74 кина с общо 237 екрана, по време на пандемията те са намалели на 70 кина с 215 екрана. Но през следващите две години са отворили нови и в момента у нас има повече киносалони, отколкото преди пандемията – 85.

По принцип киноразпространението е изцяло на пазарна основа и е много показателно за това, че търсенето определя цените.

Нищо не пречеше, разбира се, киноразпространителите да бъдат малко по-скромни, защото филмите все пак нямат твърда цена.

Един български вносител купува лентата значително по-евтино, отколкото един френски примерно. Студиата определят цената в зависимост от това колко хора потенциално биха го гледали в съответната държава.

На същия принцип се определят и лицензите за поставяне на сценични произведения, когато има неизтекли авторски права. Те струват различно за всяка държава и зависят от платежоспособността на местната публика.

Като цяло поскъпването на развлеченията може и да не е голяма драма, но по ирония на съдбата точно в този момент. България има най-малка нужда от това.

Защото ценовият критерий за влизане в еврозоната се измерва не по българската методика за инфлацията, а по хармонизирания индекс. Той обаче е правен за по-богатото потребление на страните от еврозоната.

В него относителното тегло на развлеченията е 8%, докато в България те имат само 5% дял. У нас храната има 31% тежест в измерването на инфлацията, но по хармонизирания индекс тя е само 25%.

И когато инфлацията се изтегля от храните и горивата към развлеченията, това играе лоша шега. Разликата между 5% и 8% може и да не изглежда голяма, но точно сега всяка стотна от процента има значение, за да можем да приемем еврото.


В категории: Животът


11
Коментара
Флагман.БГ Отбелязваме Международния ден на детето! Отбелязваме Международния ден на детето! 01/06/2024, Събота 09:20 0
11
Коментара по темата
11.
XX
05.11.2023 11:37:38
1
1
Ох, много ме е страх да не поскъпнат вибраторите, че няма да мога да правя анални злобарки.
10.
XX
05.11.2023 09:10:49
2
2
Е и? Трябва да поскъпва още, че да стигнем развитите държави в ЕС.

Наие сме в клуба на богатите и 85% гласуват за това!
9.
Берковец
04.11.2023 21:52:41
0
10
Аз живея в Лондон от 10 години и много от дрехите на световни брандове струват повече в България за еднакви дрехи. Ако трябва да сме обективни ги произвеждат в Турция и транспорта им е по евтин до България.
8.
Бай Цоло
04.11.2023 21:50:08
3
8
Тук във Виена билет за кино в прожекция до 17 ч през деня е 10 евро. От 17 до 23 ч билетите са по скъпи за същия филм. Не разбирам защо в България е толкова скъпо, че някои стоки са дори по скъпи от Виена.
7.
До 1
04.11.2023 17:40:38
2
15
Абе не е точно така. Залата на Народния е около 500 човека. Все ще се намерят парвенюта с пари, които да отидат, само за да се изфукат. Преди време един такъв "любител" ми разказваше как проспал постановката. В Бургас е друго. Тук непрекъснато отменят постановки. Миналата година имах два билета за постановка в летния. Дни преди това пуснаха съобщение, че няма да се състои без да се сочат причини, като казаха, че купените билети могат да се ползват за друга. Е, и тя не се състоя. Билетите бяха по 50 лева, но явно е скъпо. А и тоя противняк Христо Мутафчиев, вчера пак ги ронеше крокодилски. Все пари им не стигали. Е, ако е както казваш, що правят да просят все. Мале са много испеши по пазарен принцип.
6.
Бургас
04.11.2023 17:16:19
3
11
Усещате ли миризмата в Бургас, имало я и на 20км. от Бургас.
5.
Арабела
04.11.2023 17:14:42
6
17
Хахахаха...ще станете(дори вече станахте)като западноевропейските кавали....от работа вкъщи,от вкъщи на работа.....нали затова скачахте 89'......яжте сега демокрация.Янките правилно споделят: Ние насърчаваме демокрацията,но не я употребяваме....халал да ви е....
4.
*********
04.11.2023 17:03:49
1
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
3.
Ние сме номер 1 в света
04.11.2023 16:54:48
5
19
Българина за хляб може да няма,обаче на първо място е да се вземе най-скъпото няма значение какво ще е то-кола,храна,хотел,билет,алкохол,стоки,имот и т.н.
И всичко защото е комплексар!
И за да се направи пред остатъка от стадото!
2.
Лост
04.11.2023 16:50:04
5
10
Даже щели да се избият за постановката - "Хага". Ама нали трябва да се направят на евроатлантици, каквото и да значи това.
1.
Tsatsata
04.11.2023 16:41:39
12
2
Таксата била "за да се ограничи наплива" в нощните клубове ??!
А най-хубавите места в театъра били разпродадени предварително ...??!!
Затова и е скъпо...
Защото е търсено и има купувачи !
Свиквайте най-после със свободния пазар -търсенето определя предлагането ....
И цената !!!!
Разбира се, отнася се за нормални държави, а не в които се вихри спекула !
Ние от кои сме?!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Пилешкото със скок, цените на повечето плодове и зеленчуци на едро падат Пилешкото със скок, цените на повечето плодове и зеленчуци на едро падат Вижте какви са цените на борсите Този май е бил вторият най-студен за последните 20 години Този май е бил вторият най-студен за последните 20 години Отчетени са средни месечни температури между 12 и 18 градуса Тази певица си оправи хормоните и стопи 30 кила Тази певица си оправи хормоните и стопи 30 кила Последната година с Мария Илиева се случи истинско чудо При 51 университета имаме едва 36% висшисти При 51 университета имаме едва 36% висшисти Това е далеч от общата цел за ЕС от 45% лица до 34 г. с диплома за висше образование Отбелязваме Международния ден на детето! Отбелязваме Международния ден на детето! Какво знаем и какво не знаем за празника  Една година Клиника за майчино и детско здраве „Мама и АЗ“ в Плевен Една година Клиника за майчино и детско здраве „Мама и АЗ“ в Плевен Турски гранд иска Кирил Десподов Турски гранд иска Кирил Десподов Бешикташ вади големи пари за българина Юни започва с жега и валежи, температурите през месеца ще са от 10 до 36 градуса Юни започва с жега и валежи, температурите през месеца ще са от 10 до 36 градуса Прогноза за времето през целия месец Бургаското Барби изкарва по 10 бона от сексклипове Бургаското Барби изкарва по 10 бона от сексклипове Андреа Иванова се готви за втора операция на бюста, иска по 1200 кубика във всяка гърда Празникът на духовността „Света Богородица – Достойно есть” предстои в дните от 5 до 9 юни в Поморие Празникът на духовността „Света Богородица – Достойно есть” предстои в дните от 5 до 9 юни в Поморие Вижте програмата
Съпруги на руски войници бяха обявени за чуждестранни агенти Съпруги на руски войници бяха обявени за чуждестранни агенти Те са обединени в организацията "Пут Домой" След сватбата младоженец осъзна, че съпругата му е... мъж След сватбата младоженец осъзна, че съпругата му е... мъж Той искал да се облагодетелества финансово от брака Изписаха от болницата словашкия премиер Роберт Фицо Изписаха от болницата словашкия премиер Роберт Фицо Фицо беше прострелян неколкократно на 15 май Скопие отговори: Къщата на Димитър Талев не е защитено културно наследство Скопие отговори: Къщата на Димитър Талев не е защитено културно наследство Според властите в РС Македония ще е нужно междуправителствено споразумение Джо Байдън отмени ограниченията за стрелба по цели в Русия Джо Байдън отмени ограниченията за стрелба по цели в Русия  Условието е само за района на Харков Трима загинали при нов ракетен удар срещу Харков Трима загинали при нов ракетен удар срещу Харков Войната в Украйна е основна тема на двудневната неформална среща на външните министри от НАТО в Прага, която продължава и днес Обжалването на присъдата на Тръмп ще се фокусира към показанията на Сторми Даниълс Обжалването на присъдата на Тръмп ще се фокусира към показанията на Сторми Даниълс Защитата при обжалването на присъдата може да се насочи и към използваните от прокурорите по делото необичайни правни аргументи Тръмп осъден по всички обвинения, но битката за Белия дом остава Тръмп осъден по всички обвинения, но битката за Белия дом остава Очаква се обаче да му бъде наложена само глоба Нагласите за евровота в Германия - подобни на тези у нас: „Крайно десните” бележат ръст Нагласите за евровота в Германия - подобни на тези у нас: „Крайно десните” бележат ръст „Алтернатива за Германия” (АзГ) вероятно ще прибере над 17% от всички гласове за евродепутати и ще се нареди на второ място в ЕП Дейвид Бекъм стана лице на китайския гигант AliExpress Дейвид Бекъм стана лице на китайския гигант AliExpress Целта е компанията да догони конкурентната Temu
Гого ЛОЗАНОВ, анализатор: Гого ЛОЗАНОВ, анализатор: Интересите и начинът на говорене на Радев много съвпадат с Путин и неговото обкръжение Виц на деня Виц на деня - Мамо, защо винаги първи умират най-добрите хора?
- Ти като отидеш в градината, кои цветя откъсваш?
- Тия дето се пушат, но това какво общо има?
Виц на деня Виц на деня - Вече се омъжвам. Представям си колко мъже ще се разстроят.
- Че ти за колко ще се омъжваш?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Добрият моторист различава 30 вида насекоми, по вкус!

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори