×
Бизнес ЮГ София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Полша ще обучава украинските войски на своя територия
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Филмите, които предсказаха с плашеща точност събитията от бъдещето


27 Април 2023, Четвъртък, 20:20 ч.
Автор: Флагман.бг

Ето няколко забележителни филми от научната фантастика, чийто сюжет с точност разкрива събитията, които очакват човечеството

Филмите, основани на научна фантастика, могат да пренасят зрителите в далечни галактики с извънземен разум или да преувеличават различни версии за бъдещето на планетата ни.

Жанрът обаче печели най-голям успех, когато в кратък аванс от време разкрива нещо ново за света, в който живеем и за настоящето, смята Лиза Яшек, професор по научна фантастика в Техническия университет в Джорджия.

"Като зрители, ние обичаме и оптимистичните, и песимистичните научнофантастични филми, защото те са виртуални лаборатории, в които можем да преживеем най-доброто и най-лошото, което ни очаква, в безопасна и забавна среда", обяснява Яшек пред CNN.

Филми като "Гатака", "Тя" и дори ужасът "M3GAN" предсказват как може да изглежда бъдещето ни, ако развитието на геннетичното редактиране и изкуствения интелект се ускори. В същото време, пандемични трилъри като "Зараза" изглеждат още по-реалистични, отколкото при излизането си, след като COVID-19  преобърна света през 2020 г.

Ето няколко забележителни филми от научната фантастика, чийто сюжет с точност разкрива събитията, които очакват човечеството.

"Гатака" и редактирането на ДНК

"Гатака" черпи вдъхновение от реални събития, предшестващи премиерата му през 1997 г. - включително стартирането на проекта "Човешки геном" през 1990 г. и успешното клониране на овцата Доли, разказва проф.Яшек.

Филмът представя общество, обсебено от генетичното съвършенство и диктувано от него. Сценарият сякаш "страшно предхожда сегашното увлечение по домашни генетични тестове", отбелязва Яшек, както и неотдавнашния напредък в редактирането на гени, който е обещаващ за човешкото здраве.

Във филма генетиката определя социалната класа.

Редактирането на гени става норма, а героите, които се раждат без него, се смятат за "ин-валиди" с по-голям потенциал за наследствени заболявания от "валидите" - хора, генетично създадени, за да избегнат тези болести.

Винсънт Фрийман (Итън Хоук), "ин-валид" чистач в аерокосмическо предприятие, използва генетичен материал като нокти и урина от бившия олимпиец Джером Мороу (Джъд Лоу), за да се присъедини с измама към междупланетна мисия, запазена за "валиди".

"Гатака" излиза около 15 години преди въвеждането на CRISPR-Cas9 като инструмент, използван за прецизна редакция на човешка ДНК.

Въпреки че се използва предимно за изследователски цели, CRISPR-Cas9 има забележително значение за лечението на генетични аномалии.

Настоящите опити за генна терапия включват промяна на нерепродуктивни клетки, което е известно като соматично редактиране на гени. Но процесът на превантивно манипулиране на гените на човешките сперматозоиди, яйцеклетки или ембриони по начин, който напомня за "Гатака", наречен наследствено редактиране на гени, предизвиква сериозни етични опасения.

През 2018 г. китайският лекар Хе Джианкуи заяви, че е модифицирал два човешки ембриона с помощта на CRISPR-Cas9 и че модификациите ще ги направят устойчиви на ХИВ. Научната общност бързо осъди работата му и през 2019 г. той беше осъден на три години затвор.

"M3GAN" и "Тя" – човешките емоции на изкуствения интелект

Увлечението по възможностите на изкуствения интелект доведе до филми, които представят както потенциала му да улесни живота на хората, така и хипотетичния ужас от това да завладее човечеството. "Тези филми отразяват надеждите и страховете, свързани с нарастващата зависимост от AI", казва проф.Яшек.

Във филма "Тя" Хоакин Финикс се влюбва в Саманта - усъвършенствана операционна система с изкуствен интелект, която твърди, че отвръща на чувствата му.

Саманта говори има мнение и чувства, които изразява без да е програмирана. Тя все още няма съвършен еквивалент в нашия свят, но има реалистични виртуални асистенти, задвижвани от AI, в които можем да открием известна прилика. Популярните чатботове като ChatGPT могат да имитират човешка реч и се използват за писане на есета и отговаряне на сложни въпроси.

Докато "Тя" представя хуманоидния потенциал на AI в положителна светлина, хорър заглавието от 2022 г. "M3GAN" окупира съзнанието на зрителите в зловеща клетка от страх.

Персонажът M3GAN е хуманоидна кукла и пазителка на малката Кейди, която губи родителите си в автомобилна катастрофа.

Двете създават силна сестринска връзка, но M3GAN приема задълженията си на андроид-стара сестра твърде сериозно, като започва да убива хора, които приема като опасни за Кейди.

Правейки паралел с този сюжет, проф. Яшек отбелязва, че по света вече се използват роботизирани служтели за полагане на грижи. От години в домовете за възрастни хора в Япония се използват роботи. Миналата година социални заведения в Минесота взеха пример от източната страна и включиха роботи в рутинните грижи за обитателите.

"Можем да бъдем едновременно благодарни на този изкуствен интелект, но и малко притеснени от него. Какво ще се случи, ако тези роботи се повредят и близките ни се окажат по-уязвими от всякога? ", пита проф. Яшек.

"Зараза" и ужасът от пандемии

В първите дни на пандемията от Covid-19 много киномани си спомниха "Зараза" на Стивън Содърбърг - филм от 2011 г., който описва зашеметяващо бързото разпространение на смъртоносен вирус по света.

На премиерата на лентата, сценарий, при който светът може да се промени толкова драстично в рамките на няколко дни или седмици, изглеждаше почти невероятен. Но когато през 2020 г. Covid-19 изпрати голяма част от населението по цялата планета в изолация, "Зараза" изглеждаше като филмов кошмар, сбъднат в реалност.

Реалността често надхвърля границите на научната фантастика, обяснява Мелиса Литълфийлд, професор в Университета на Илинойс, която води курсове по научна и спекулативна фантастика.

Дори когато животът ни се струва по-странен от фантастиката, истории като "Гатака", "M3GAN" и "Зараза" все още имат какво да кажат за света и за това накъде може да се насочи той.

"Научната фантастика не просто предсказва или коментира ефектите от научни открития или технологични феномени. Тя ни предлага възможност да оценим себе си и потенциала, който можем да покажем пред света.", допълва професорът.

Източник: Профит


В категории: Животът


2
Коментара
Флагман.БГ Отбелязваме Международния ден на детето! Отбелязваме Международния ден на детето! 01/06/2024, Събота 09:20 0
2
Коментара по темата
2.
Роуди Пайпър
28.04.2023 09:52:47
0
2
Флегми,настолният филм е They Live,ама вие от къде да го знаете,а и тея академични тратки дето цитирате.Навремето се водеше ужаси и фантастика,но както сподели Роуди в едно от последните си интервюта предида почине,филмът си е документален.
1.
Дернев
28.04.2023 05:48:52
0
13
А "Лудия Макс" от 70-те години, където диваци хора се биеха за вода. Твърдо евроатлантиците водят света към това.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
При 51 университета имаме едва 36% висшисти При 51 университета имаме едва 36% висшисти Това е далеч от общата цел за ЕС от 45% лица до 34 г. с диплома за висше образование Отбелязваме Международния ден на детето! Отбелязваме Международния ден на детето! Какво знаем и какво не знаем за празника  Една година Клиника за майчино и детско здраве „Мама и АЗ“ в Плевен Една година Клиника за майчино и детско здраве „Мама и АЗ“ в Плевен Турски гранд иска Кирил Десподов Турски гранд иска Кирил Десподов Бешикташ вади големи пари за българина Юни започва с жега и валежи, температурите през месеца ще са от 10 до 36 градуса Юни започва с жега и валежи, температурите през месеца ще са от 10 до 36 градуса Прогноза за времето през целия месец Бургаското Барби изкарва по 10 бона от сексклипове Бургаското Барби изкарва по 10 бона от сексклипове Андреа Иванова се готви за втора операция на бюста, иска по 1200 кубика във всяка гърда Празникът на духовността „Света Богородица – Достойно есть” предстои в дните от 5 до 9 юни в Поморие Празникът на духовността „Света Богородица – Достойно есть” предстои в дните от 5 до 9 юни в Поморие Вижте програмата Антикорупционната комисия загуби делото за поршето на ЛиЛана Антикорупционната комисия загуби делото за поршето на ЛиЛана Законът за конфискация дава възможности за произвол, отбелязва съдът в решението си Почина внезапно един от най-красивите българи Почина внезапно един от най-красивите българи Георги Тончев, който беше известен като българския Брад Пит Димче Миладиноски завладял болницата на община Камено Димче Миладиноски завладял болницата на община Камено Вече 2 години този човек получава всеки месец по 12 000 лв. от Общината и пуска жалби във всички възможни институции
Съпруги на руски войници бяха обявени за чуждестранни агенти Съпруги на руски войници бяха обявени за чуждестранни агенти Те са обединени в организацията "Пут Домой" След сватбата младоженец осъзна, че съпругата му е... мъж След сватбата младоженец осъзна, че съпругата му е... мъж Той искал да се облагодетелества финансово от брака Изписаха от болницата словашкия премиер Роберт Фицо Изписаха от болницата словашкия премиер Роберт Фицо Фицо беше прострелян неколкократно на 15 май Скопие отговори: Къщата на Димитър Талев не е защитено културно наследство Скопие отговори: Къщата на Димитър Талев не е защитено културно наследство Според властите в РС Македония ще е нужно междуправителствено споразумение Джо Байдън отмени ограниченията за стрелба по цели в Русия Джо Байдън отмени ограниченията за стрелба по цели в Русия  Условието е само за района на Харков Трима загинали при нов ракетен удар срещу Харков Трима загинали при нов ракетен удар срещу Харков Войната в Украйна е основна тема на двудневната неформална среща на външните министри от НАТО в Прага, която продължава и днес Обжалването на присъдата на Тръмп ще се фокусира към показанията на Сторми Даниълс Обжалването на присъдата на Тръмп ще се фокусира към показанията на Сторми Даниълс Защитата при обжалването на присъдата може да се насочи и към използваните от прокурорите по делото необичайни правни аргументи Тръмп осъден по всички обвинения, но битката за Белия дом остава Тръмп осъден по всички обвинения, но битката за Белия дом остава Очаква се обаче да му бъде наложена само глоба Нагласите за евровота в Германия - подобни на тези у нас: „Крайно десните” бележат ръст Нагласите за евровота в Германия - подобни на тези у нас: „Крайно десните” бележат ръст „Алтернатива за Германия” (АзГ) вероятно ще прибере над 17% от всички гласове за евродепутати и ще се нареди на второ място в ЕП Дейвид Бекъм стана лице на китайския гигант AliExpress Дейвид Бекъм стана лице на китайския гигант AliExpress Целта е компанията да догони конкурентната Temu
Гого ЛОЗАНОВ, анализатор: Гого ЛОЗАНОВ, анализатор: Интересите и начинът на говорене на Радев много съвпадат с Путин и неговото обкръжение Виц на деня Виц на деня - Мамо, защо винаги първи умират най-добрите хора?
- Ти като отидеш в градината, кои цветя откъсваш?
- Тия дето се пушат, но това какво общо има?
Виц на деня Виц на деня - Вече се омъжвам. Представям си колко мъже ще се разстроят.
- Че ти за колко ще се омъжваш?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Добрият моторист различава 30 вида насекоми, по вкус!

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори